SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Prezydent odznaczył pośmiertnie H. „Papcia Chmiela” Chmielewskiego

Pożegnanie Henryka Jerzego Chmielewskiego/fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Henryka Jerzego Chmielewskiego – Papcia Chmiela – Orderem Orła Białego. Odznaczenie podczas pogrzebu artysty wręczyła jego rodzinie szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.

Rysownik, autor serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka, Powstaniec Warszawski zmarł w nocy z 21 na 22 stycznia w wieku 97 lat. Uroczystości pogrzebowe Papcia Chmiela rozpoczęły się o godz. 13:00 w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych. Później nastąpiło odprowadzenie do grobu rodzinnego na Cmentarzu Bródnowskim. Pogrzeb ma charakter uroczystości państwowej.

Ze względu na pandemię i konieczność ograniczenia liczby uczestników, w mediach społecznościowych prowadzona była transmisja z uroczystości, m.in. na Facebooku wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Odznaczenie podczas uroczystości pogrzebowych

Prezydent Duda zdecydował o pośmiertnym odznaczeniu Papcia Chmiela Orderem Orła Białego. Odznaczenie podczas uroczystości pogrzebowych przekazała rodzinie Chmielewskiego szefowa prezydenckiej kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych, w towarzystwie sekretarza stanu w KPRP Wojciecha Kolarskiego.

„Żegnamy dzisiaj człowieka niezwykłego. Gorącego patriotę, harcerza i żołnierza Rzeczypospolitej, uczestnika jednej z największych bitew o jej wolność. Ale przede wszystkim wybitnego artystę. Autora, który słowem i obrazem opowiadał historie uwielbiane przez kilka pokoleń czytelników” – napisał prezydent w liście odczytanym przez Grażynę Ignaczak-Bandych.

„Składamy hołd twórcy, który naprawdę bawiąc, potrafił też prawdziwie uczyć; który cieszył i wychowywał; sławił to, co rodzime, własne i bliskie – a jednocześnie wzbudzał w swoich odbiorcach ciekawość świata, otwierał przed nimi horyzonty niczym nieskrępowanej wyobraźni” – dodał Andrzej Duda.

„Podróże w czasie i w kosmosie współistnieją tam z fascynująco przedstawianą polską historią, kulturą i tradycją – a także z unikalnymi bogactwami polskiej przyrody i krajobrazu. Wątki popularnonaukowe mieszają się z błyskotliwym komizmem, przewrotna gra popularnymi motywami baśniowymi przeplata się z trafnymi obserwacjami realiów społecznych oraz inteligentną, aluzyjną satyrą. Polski kod kulturowy z jego centralnym pojęciem, czyli wolnością, wspaniale współgra z przełamywaniem wszelkich reguł narracji, ze zdumiewającymi rekwizytami i zwrotami fabuły. W tym świecie nie ma niczego niemożliwego, a fantazja, odwaga, przyjaźń i dobry charakter pozwalają wyrwać się z każdych kłopotów i osiągnąć każdy cel. Nawet cel tak trudny, jak przemiana niezwykłego szympansa w dojrzałego, prawego, wartościowego człowieka” – napisał prezydent.

Rysownik, Powstaniec

Papcio Chmiel (niegdyś zwany także Dziadziem Chmielem) urodził się 7 czerwca 1923 r. w Warszawie. Należał do Armii Krajowej, w jego domu odbywały się tajne spotkania podziemia. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został artylerzystą w Wojsku Polskim.

Karierę rysownika komiksów Chmielewski rozpoczął, rysując dla „Świata Przygód”, kontynuację losów Sierżanta Kinga z królewskiej konnicy (rok 1947), a potem w „Świecie Młodych” humoreski takie jak „Półrocze bumelanta” (rok 1951) czy „Witek Sprytek” (lata 1955-56).

Kultowy komiks

W roku 1956 wpadł na pomysł komiksu o Romku, A’Tomku i małpie wysłanej w kosmos – czyli Tytusie. Historia ta nie znalazła uznania w redakcji „Świata Młodych”. Wydrukowano ją dopiero rok później, kiedy Rosjanie wystrzelili pierwszy sputnik. Od tamtego czasu aż do lat 80. przygody trójki bohaterów systematycznie ukazywały się na łamach „Świata Młodych”, a popularność komiksu przerosła oczekiwanie autora.

Od drugiej połowy lat 60., kiedy Tytus, Romek i A’Tomek pojawili się w książeczkach, przygody publikowane w piśmie coraz częściej stawały się fragmentami nowych albumów. Na podstawie komiksów powstał pełnometrażowy film animowany „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń”. Chmielewski był też autorem autobiografii pod tytułem „Urodziłem się w Barbakanie” oraz będącej drugim tomem tej biografii książki „Tytus zlustrowany”.

Chmielewski był Kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2007 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2009 roku podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. W 2019 roku prezydent Andrzej Duda wręczył mu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Order Orła Białego

Order Orła Białego to najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej, ustanowione w 1705 r., a odnowione w 1921 r. i przywrócone w 1992 r. Nadawany jest za zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nadawany jest także najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom innych państw. Po 1992 r. pierwszym odznaczonym był papież Jan Paweł II. Do końca 2020 roku roku Orderem uhonorowano 227 osób.

Prezydent jest Wielkim Mistrzem Orderu Orła Białego, przewodniczącym Kapitule. W jej skład, obok Andrzeja Dudy, wchodzą obecnie: Bogusław Nizieński, Irena Zofia Romaszewska, Michał Kleiber, Adam Bujak oraz Bronisław Wildstein.

Czytaj też:

Warszawscy radni chcą muralu upamiętniającego Papcia Chmiela

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone