SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Prezydent Andrzej Duda o Żołnierzach Niezłomnych: ich patriotyzm i odwaga stanowią wzór

fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Patriotyzm, odwaga i niezłomność żołnierzy podziemia antykomunistycznego stanowią wzór, do którego odwołuje się młode pokolenie; to wielki triumf naszych rodaków – napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas inauguracji 6. biegu „Tropem wilczym”.

W niedzielę w 333 miastach w Polsce oraz ośmiu miastach zagranicznych trwa 6. bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Otwarcie imprezy odbyło się w Warszawie, a pierwszy bieg ruszył z Cytadeli.

List prezydenta

Prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas otwarcia imprezy zaznaczył, że „epopeja powstania antykomunistycznego weszła na trwałe do kanonu naszych dziejów ojczystych”. „Prawda o drugiej konspiracji, o powszechnym oporze Polaków przeciwko powojennej sowietyzacji, o heroicznych walkach oddziałów „leśnych” jest dziś fundamentem niepodległej Rzeczypospolitej” – napisał w liście prezydent, który objął tę imprezę swoim patronatem.

Duda podkreślił, że „nasz naród odrzucił kłamstwo, szerzone przez dziesięciolecia w propagandzie komunistycznej” i uznał, że „głęboka zmiana w świadomości społecznej, której w ostatnich czasach byliśmy uczestnikami i świadkami, stanowi prawdziwy, historyczny przełom”.

Prezydent zaznaczył, że odzyskując suwerenne państwo, Polacy wybili się na niepodległość nie tylko w wymiarze instytucjonalnym i państwowym, ale przede wszystkim duchowym. „Ocaliliśmy swoją tożsamość i pamięć o tym, kto (…) był prawdziwym bohaterem wolnej Polski, a kto jego ciemiężcą i zdrajcą” – ocenił Duda. Zaznaczył także, że „patriotyzm, odwaga i niezłomność” żołnierzy podziemia antykomunistycznego „stanowią wzór, do którego spontanicznie odwołuje się zwłaszcza młode pokolenie”.

„To wielki triumf naszych szlachetnych, prawych, zawsze wiernych Ojczyźnie rodaków, którzy w imię zasad najwyższych, konstytuujących naszą wspólnotę, podjęli bój ze złem i zniewoleniem, chociaż nie mieli szans zwyciężyć” – uznał prezydent.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone