SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Historia Pragi wszystkimi zmysłami. Nowa wystawa

fot. Muzeum Warszawskiej Pragi/Facebook

Charakterystyczne miejsca Pragi z XIX i XX w., także nieistniejące, przybliży najmłodszym nowa wystawa Muzeum Warszawskiej Pragi. Frezowane makiety fasady katedry św. Floriana i dawnej synagogi oraz tablice do malowania w kształcie praskich kamienic pozwolą poznać je wszystkimi zmysłami.

Od trzech lat prowadzimy w Muzeum warsztaty rodzinne Muzeum dla maluchów, mieliśmy także zajęcia poświęcone integracji sensorycznej, odbiorowi wrażeń zmysłowych, również z pedagogiem specjalnym, który rozmawiał z rodzicami o rozwoju dziecka pod tym kątem. I pomyślałam, że może warto zrobić wystawę łączącą walor wrażeń zmysłowych z przekazywaniem wiedzy o Pradze i jej historii w przystępnej dla najmłodszych formie – opowiadała Karolina Jusińska, kurator wystawy „Praga sensorycznie”.

Odbiór wszystkimi zmysłami

Jak zaznaczyła, pracując nad przygotowaniem wystawy, organizatorzy starali się ciekawie dobrać tę część historyczną do odbioru wrażeń zmysłowych. – Należało to także dostosować do możliwości dzieci, ponieważ np. obejrzenie znajdujących się na naszej ekspozycji archiwalnych fotografii jest często logistycznie dość trudne dla najmłodszych. A chcieliśmy im pokazać jak kiedyś wyglądała ta Praga, np. nieistniejący Dworzec Petersburski, cerkiew, katedra św. Floriana czy plaża Braci Kozłowskich. By podczas spacerów z rodzicami mogły porównać jak te miejsca wyglądają teraz, sprawdzić czy w ogóle istnieją – podkreśliła.

Mamy więc na wystawie np. taką instalację praskich kamienic, gdzie wykorzystaliśmy zdjęcia od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i zrobiliśmy z tego taki kącik wyciszenia dla dzieci. Mogą one dzięki temu zobaczyć jak taka kamienica wyglądała. Dużo gramy słowem, dotykiem, oddziałujemy na tzw. czucie głębokie, związane z integracją sensoryczną. Wystawa jest zresztą konsultowana z pedagogiem specjalnym. Każdej instalacji towarzyszy krótki tekst historyczny, który rodzice mogą w wybranej przez siebie formie przekazać dziecku, pobawić się troszkę w przewodnika na wystawie. Są również piktogramy pokazujące, jaki zmysł wykorzystujemy przy danej instalacji – relacjonowała kuratorka.

Podział na sektory

Powierzchnia zajmowana przez wystawę została podzielona na sektory. – Przy wejściu jako pierwszą widzimy instalację praskich kamienic, gdzie znajduje się ten kącik wyciszenia, tablice manipulacyjne, tablice do malowania kredą wycięte w kształt praskich kamienic. Następnie są wielkoformatowe, naklejone na ścianę wydruki Dworca Petersburskiego czy Parku Skaryszewskiego. Mamy specjalnie zrobioną z płyt taką górkę sensoryczną obitą różnego rodzaju dywanami. Generalnie cała podłoga w sali wystawy jest przeznaczona do chodzenia boso bądź w skarpetkach, by podkręcić ten walor dotykowy, czucia głębokiego – mówiła Jusińska.

Dalej mamy wycięte w płycie MDF frezowane fasady katedry św. Floriana, nieistniejącej synagogi praskiej i cerkwi, które zwiedzający mogą dotykać. I to jest efekt wizualny i dotykowy, bardzo istotny. Mamy także wielki basen wyglądający jak pudełko Ptasiego Mleczka. Jest w nim 36 kostek tego smakołyku, które dzieci mogą układać w dowolny sposób. Ta instalacja nawiązuje do Fabryki Wedla, która od prawie 100 lat jest elementem praskiego krajobrazu – zaakcentowała.

Ukryta historia

W jej ocenie na Pradze jest wiele miejsc, które często mijamy, nie wiedząc jak ciekawą mają historię lub co się tam znajdowało kiedyś. – I ta wiedza w takiej małej pigułce znajdzie się na tej wystawie. Dzięki temu także dorosły może się dowiedzieć czegoś nowego o Pradze i chcieć dowiedzieć się później czegoś więcej. A równocześnie mamy ten walor zabawy, także zmysłowy. Dlatego również osoba dorosła może się tam dobrze bawić np. odkrywając archiwalne fotografie w basenie piasku ukrytym w tunelu sensorycznym – dodała kurator.

Patronami wystawy są Fundacja Bez Barier zajmująca się udostępnianiem kultury osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz Fundacja Synapsis niosąca pomoc dzieciom i dorosłym z autyzmem oraz ich rodzinom.

Przyjazna placówka

Bardzo nas cieszy, że Muzeum dołącza do placówek kultury przyjaznych osobom z zaburzeniami sensorycznymi, w tym osobom z autyzmem. Wystawa jest świetnie przemyślana i dopracowana w każdym szczególe. Przedstawia Pragę – jej historię, wielokulturowość, architekturę czy przyrodę – w sposób pozwalający ją poczuć i doświadczyć. Jestem przekonana, że będzie się cieszyła ogromnym powodzeniem wśród warszawiaków i warszawianek w każdym wieku, również wśród dzieci i dorosłych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – mówi wiceprezes Zarządu Fundacji Synapsis Joanna Grochowska.

Ekspozycja „Praga sensorycznie” będzie czynna do 29 grudnia.

Czytaj też:

„Łąka Leśmiana”. Plenerowy cykl wydarzeń przy Muzeum POLIN

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone