SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Ponad 8,4 mln zł z UE na ochronę przed powodzią w pięciu gminach

fot. Pixabay

Ponad osiem milionów złotych z Unii Europejskiej otrzyma Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie na remont i modernizację pompowni Arciechów w gminie Iłów. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w pięciu gminach regionu: Słubice, Sanniki, Młodzieszyn, Rybno i Iłów.

Umowę dotyczącą wsparcia finansowego na remont i modernizację pompowni Arciechów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-20 podpisali: członek zarządu województwa Elżbieta Lanc oraz Robert Chciuk, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie – poinformował w piątek mazowiecki urząd marszałkowski.

Remont i modernizacja pompowni Arciechów

Jak podano, „Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie otrzyma wsparcie na remont i modernizację pompowni Arciechów w gminie Iłów. Dzięki zabezpieczeniu przeciwpowodziowemu poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców 5 gmin: Słubice, Sanniki, Młodzieszyn, Rybno i Iłów”. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt otrzyma ponad 8,4 mln zł dofinansowania z RPO WM 2014-20 – dodano.

Mazowiecki urząd marszałkowski przypomniał, że zadaniem wybudowanej w 1972 r. pompowni Arciechów jest utrzymanie możliwości regulacji poziomu wody w zlewniach rzeki Jeżówki i Kanału H. „W ten sposób można skutecznie zapobiegać powodziom i minimalizować ich skutki” – podkreślono w komunikacie. Wyjaśniono zarazem, że chodzi o ochronę przed powodzią w Dolinie Iłowsko-Dobrzykowskiej, która biegnie wzdłuż Wisły.

„Przy wsparciu unijnego dofinansowania pompownia, która przez ostatnie 22 lata eksploatowana była bez remontu, przejdzie kompleksową modernizację. Inwestycja obejmie zmiany technologiczne, m.in. wymianę pomp i armatury, wymianę układu sterowania i automatyki, założenie układów monitorujących stany wód i pracę pomp, a także montaż napędów elektrycznych zasuw na przepuście wałowym” – wyjaśnił mazowiecki urząd marszałkowski.

Dodał, że w ramach przedsięwzięcia zaplanowane zostały również prace budowlane, wymiana instalacji elektrycznych, a także wymiana i naprawa ogrodzenia oraz remont dróg wewnętrznych.

Bezpieczeństwo mieszkańców i zabezpieczenie przed powodziami

„Realizacja projektu oznacza przede wszystkim większe bezpieczeństwo mieszkańców i zabezpieczenie przed powodziami terenów rolniczych. Modernizacja pompowni sprawi również, że stanie się ona tańsza w utrzymaniu i bardziej przyjazna środowisku” – podkreślił mazowiecki urząd marszałkowski. Wyliczył przy tym, że koszt projektu „Modernizacja pompowni Arciechów gm. Iłów” to 10 mln 850 tys. 308,47 zł, z czego dofinansowanie wyniesie 8 mln 485 tys. 69,18 zł.

W 2010 r., po przerwaniu przez Wisłę w środkowym jej biegu wału w miejscowości Świniary, powódź dotknęła dwukrotnie gminy Gąbin i Słubice w powiecie płockim – w maju i czerwcu. W obu gminach, położonych w Dolinie Iłowsko-Dobrzykowskiej, zalanych zostało wówczas ponad 20 miejscowości i mniej więcej 6 tys. ha, zamieszkałych przez 4 tys. osób. Ewakuowano wtedy ponad 2,5 tys. osób i przeszło 2,3 tys. zwierząt. Usuwanie skutków tej powodzi, w tym naprawa infrastruktury przeciwpowodziowej i dróg, a przede wszystkim odbudowa domów, trwało kilka lat.

Mieszkańcy tamtejszych terenów zalanych przez Wisłę podczas powodzi w 2010 r. powołali dwa lata później Stowarzyszenie Obrońców Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej, która wzdłuż rzeki biegnie na długości ok. 30 km. Ich postulatem jest m.in. systematycznie pogłębianie i udrażnianie koryta środkowego odcinka Wisły.

Ostatnio wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa informowała, że w 2018 r. na pogłębianie Wisły i modernizację wałów przeciwpowodziowych w środkowym biegu Wisły w rejonie Płocka przeznaczono ponad 4,5 mln zł i była to kwota rekordowa. Zaznaczyła, że tegoroczne nakłady na cele przeciwpowodziowe mają być tam podobne jak rok wcześniej, a dotychczas na działania te wydano 3 mln zł.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone