SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Płock. Zoo przygotowuje się do 90. urodzin aligatorzycy Marty

fot. ZOO.plock.pl

Mieszkająca w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku aligatorzyca Marta będzie wkrótce obchodziła 90. urodziny. To najstarsze zwierzę w ogrodach zoologicznych w Europie. W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa, urodzinowe przyjęcie będzie miało skromniejszą oprawę.

Marta, której historia życia to także epizod filmowy, pochodzi z USA. Do zoo w Płocku trafiła dzięki Polonii z USA i Argentyny. Gdy osiągnęła wiek seniorki, ogród każdego roku, na przełomie maja i czerwca, organizował huczne przyjęcie, na którym gośćmi byli zwiedzający, w tym najmłodsi. Były m.in. urodzinowe torty – jeden dla Marty, a drugi – dla składających jej życzenia.

Chcielibyśmy bardzo ponownie zorganizować wielką imprezę dla Marty i jej gości, zwłaszcza że w tym roku obchodzi ona 90. urodziny, ale niestety, ze względu na obowiązujące obostrzenia epidemii koronawirusa, nie będzie to możliwe. Urodzinowe przyjęcie będzie tym razem skromniejsze i odbędzie się kameralnym gronie pracowników zoo – powiedziała Magdalena Kowalkowska z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku.

Relacja online z urodzinowego przyjęcia

Jak zapowiedziała Kowalkowska, podczas uroczystości aligatorzyca Marta otrzyma zapewne urodzinowy tort z jej ulubionych przysmaków, w tym z ryb, a relacja z tego wydarzenia zostanie zamieszczona w internecie na jednym z kanałów społecznościowych płockiego zoo.

Na razie przygotowujemy się do urodzinowego przyjęcia naszej sędziwej jubilatki. Trwają jeszcze ostatnie ustalenia. Całe wydarzenie z internetową emisją urodzinowego filmu planujemy na koniec tego tygodnia – dodała Kowalkowska.

Jak zapewniła, seniorka Marta, która w płockim ogrodzie zoologicznym mieszka w pawilonie herpetarium, czuje się dobrze.  – Niezmiennie jest w dobrej kondycji. Nie choruje. Wieku po niej na pewno nie widać – powiedziała Kowalkowska.

Różne atrakcje w ramach obchodów urodzin aligatorzycy

Dotychczas podczas urodzinowych przyjęć Marty odbywała się m.in. prezentacja historii jej życia, a uczestniczące w wydarzeniu dzieci mogły wziąć udział w quizie z nagrodami, a także pomalować wykonane z gipsu figurki aligatora. Były również torty: jeden składający się z mięsa, ryb oraz krewetek dla jubilatki, a drugi – biszkoptowy i w kształcie krokodyla, przeznaczony dla gości.

Marta, samica aligatora missisipijskiego, wykluła się w 1930 r. w nieistniejącym już ogrodzie Reptile Jungle w Slidell w stanie Luizjana (USA). Do płockiego zoo przybyła 19 sierpnia 1960 r. razem z samcem Pedro. Oba krokodyle zostały zakupione przez Polaka mieszkającego na stałe w USA, inż. Tadeusza Wągrowskiego w odpowiedzi na „Akcję Krokodyl”, która polegała na wysyłce książek dla Polonii argentyńskiej od mieszkańców Płocka w zamian za zwierzęta dla tamtejszego ogrodu zoologicznego.

Marta ma za sobą przeszłość filmową

Jak podaje płockie zoo, niestety Marta nigdy nie zaakceptowała samca Pedro, którego 18 grudnia 1960 r. przekazano do wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Martę próbowano jeszcze kilka razy łączyć z innymi samcami aligatora, np. z Czech, ale żaden z nich jej się nie spodobał.

W swym długim życiu Marta była gwiazdą filmową – w 1970 r. zagrała rolę krokodyla Hermana w kultowej komedii Andrzeja Kondratiuka pt. „Hydrozagadka”, czyli historii opowiadającej o tajemniczym znikaniu wody w Warszawie, którą próbuje wyjaśnić superbohater As. Twórcy filmu szukali wówczas do kilku scen krokodyla, a ówczesny dyrektor płockiego ZOO Tadeusz Taworski zgłosił jako kandydatkę mieszkającą tam samicę aligatora missisipijskiego.

Aligator missisipijski (Alligator mississippiensis), nazywany też aligatorem amerykańskim, należy do rzędu krokodyli w gromadzie gadów. Osiąga długość od 3 do 6 metrów i masę ciała nawet do 300 kg. W warunkach naturalnych zamieszkuje brzegi rzek i jezior oraz tereny bagniste południowo-wschodniej części USA.

Płockie zoo działa ponownie od 18 maja

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku powstał w 1951 r. Położony na malowniczej nadwiślańskiej skarpie, zajmuje powierzchnię ok. 15 ha. Mieszka tam ponad 7,6 tys. zwierząt z 574 gatunków, w tym wielu rzadkich. Od 2002 r. płockie zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych. W 2019 r. placówkę tę odwiedziło ponad 251 tys. osób.

W związku z zagrożeniem koronawirusem, płockie zoo zostało zamknięte dla zwiedzających w połowie marca i ponownie otwarte 18 maja, jako pierwsze w Polsce po zniesieniu niektórych obostrzeń. Od tego czasu liczba zwiedzających stale tam wzrasta, np. w minioną sobotę ogród odwiedziło 767 osób, a w niedzielę już 1004 gości. Wznawiając działalność płockie zoo wprowadziło zasady bezpiecznego zwiedzania – obowiązuje m.in. noszenie maseczek ochronnych oraz przestrzeganie odpowiedniej odległości między zwiedzającymi co najmniej dwóch metrów.

Czytaj też:

Ponad 27 tys. roślin ozdobi Płock. Trwają nasadzenia

IMGW: gwałtowne burze z gradem możliwe na terenie Mazowsza

 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone