SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pianista Piotr Paleczny otrzymał najwyższe odznaczenie Japonii

fot. RDC

W czwartek wieczorem Ambasador Japonii Tsukasa Kawada wręczył wybitnemu pianiście i pedagogowi prof. Piotrowi Palecznemu jedno z najwyższych odznaczeń japońskich – Order Wschodzącego Słońca – Złote Promienie ze Wstęgą. Piotr Paleczny otrzymał to wielkie wyróżnienie za wybitne zasługi dla Cesarstwa Japonii. Laudację wygłosił prof. Andrzej Jasiński.

Piotr Paleczny uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Rybniku. Studiował najpierw w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, a potem w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Jana Ekiera. W trakcie studiów i krótko po nich odnosił sukcesy na wielu konkursach pianistycznych, w tym w Sofii, Monachium, Pleven czy Bordeaux.

Jest laureatem 17. edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za całokształt twórczości. Jak powiedziała przewodnicząca kapituły konkursowej w tej kategorii Anna Żakiewicz, Paleczny „od prawie 50 lat jest naszym dobrem narodowym”. – Jak najbardziej zasłużył na tę nagrodę i na wyróżnienie. Miałam przyjemność słuchać pana Palecznego kilka lat temu w Pałacyku w Otwocku. Publiczność dopisała niesłychanie, trudno się nam było pomieścić, niemniej jednak ta muzyka zwyciężyła. Bardzo się cieszę ze wszystkich laureatów, a z pana Piotra Palecznego szczególnie – podkreśliła podczas gali.

Paleczny przyznał, że wiadomość o nagrodzie była dla niego „miłym zaskoczeniem”. – To dla mnie niewyobrażalny zaszczyt i satysfakcja, tym bardziej że jednym z laureatów był mój prof. Jan Ekier, a wśród laureatów jest również dwóch moich przyjaciół – Jerzy Maksymiuk i Antoni Wit, z którymi wiele lat spędziłem na estradach różnych miejsc na świecie – przypomniał.

Międzynarodowa kariera

Występował w licznych krajach Europy, Azji i obu Ameryk z wieloma słynnymi orkiestrami. Od 1993 jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. W styczniu 2010 dał koncert w gmachu Sejmu RP z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Jest regularnie zapraszany do jury wielu konkursów muzycznych. W latach 1985–2015 był siedmiokrotnie jurorem Konkursów Chopinowskich, a od 2004 jest także dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Ponadto był jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Leeds, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu i Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina.

Oprócz kariery pianistycznej jest także pedagogiem muzycznym. Prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i kursy mistrzowskie w wielu krajach świata. W 1998 otrzymał tytuł naukowy profesora.

Jego repertuar obejmuje przede wszystkim muzykę kompozytorów polskich (Chopina, Paderewskiego, Lutosławskiego i Szymanowskiego), ale także m.in. Johannesa Brahmsa, Modesta Musorgskiego i Milija Bałakiriewa. Dokonał wielu nagrań dla różnych wytwórni muzycznych.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone