SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Paweł Pawlikowski nagrodzony na festiwalu filmowym w Sarajewie

Paweł Pawlikowski/fot. PAP/EPA/FEHIM DEMIR

Paweł Pawlikowski nagrodzony „za wybitny wkład w rozwój sztuki filmowej” podczas festiwalu filmowego w Sarajewie. Podczas piątkowej ceremonii otwarcia festiwalu, obok Pawlikowskiego tym samym wyróżnieniem uhonorowano także meksykańskiego reżysera Alejandro Gonzaleza Inarritu.

Paweł Pawlikowski, odbierając nagrodę „Honorowego Serca Sarajewa”, powiedział: – Widziałem Sarajewo w różnych ważnych momentach jego historii, przed wojną, w jej trakcie i po niej, i zawsze budziło we mnie wielkie emocje (…) To miasto nie ma prostego serca, raczej skomplikowane, pełne paradoksów, sprzeczności, ale to bardzo silne serce, silniejsze niż ideologie i nacjonalizmy.

Przed rokiem film Pawlikowskiego „Zimna wojna”, który miał nominację do Oscara, inaugurował festiwal w Sarajewie, natomiast w 2015 roku został tam nagrodzony inny obraz polskiego reżysera, „Ida”, laureat Oscara.

Po ceremonii otwarcia tegorocznego festiwalu w Sarajewie rozpoczęła się projekcja obrazów bombardowania miasta przez siły serbskie w latach 1992-1995, uważanego za najdłuższe i najbardziej krwawe oblężenie w historii Europy po II wojnie światowej.

Festiwal filmowy w Sarajewie, który powstał w 1995 r. jako „akt oporu” przeciwko nienawiści i wojnie, przyciąga co roku gwiazdy kina światowego formatu. W stolicy Bośni i Hercegowiny gościli m.in. Robert De Niro, Angelina Jolie, Brad Pitt i Wim Wenders.

Czytaj też:

Tytuły honorowych obywateli Warszawy dla Powstańców

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone