SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ogólnopolski Konkurs im. F. Chopina. Przesłuchania w lutym

fot. Pixabay

Dwudziestu dziewięciu pianistów weźmie udział w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym imienia Fryderyka Chopina w Warszawie. Przesłuchania rozpoczną się 1 lutego w Filharmonii Narodowej. – Jest to nasze wprowadzenie do Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego – mówi rzecznik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Piotr Wojciechowski.

Jest to nasze wprowadzenie do Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, repertuar pianistów wyłącznie Chopinowski, a nagrody nie tylko pieniężne, ale przede wszystkim przepustki do wielkiego konkursu chopinowskiego, który odbędzie się już w październiku tego roku – mówi rzecznik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Piotr Wojciechowski.

Pierwsza i druga nagroda upoważnia do uczestnictwa w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim z pominięciem eliminacji wstępnych. Wielu laureatów konkursu krajowego odnosiło potem sukcesy na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim: Janusz Olejniczak, Krystian Zimerman, Ewa Pobłocka, Krzysztof Jabłoński, Wojciech Świtała czy Rafał Blechacz.

Jeden z najważniejszych krajowych konkursów pianistycznych

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina po raz pierwszy odbył się w 1968 roku i należy obecnie do najważniejszych krajowych konkursów pianistycznych. Organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, adresowany jest do polskiej młodzieży muzycznej: studentów Akademii Muzycznych i uczniów Szkół Muzycznych II stopnia. Najbliższa edycja odbędzie się Warszawie w dniach 1-9 lutego 2020 roku.

Kilka etapów

Program konkursu obejmuje wyłącznie utwory Fryderyka Chopina: dwa pierwsze etapy to recitale solowe, w finale pianiści wykonają wybrany koncert fortepianowy z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego. W jury Konkursu zasiądą wybitni pianiści i pedagodzy: Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń (Przewodnicząca), Marta Sosińska, Wojciech Świtała, Waldemar Wojtal i Paweł Zawadzki.

Czytaj też: Gwiazdy Jazzu zagrają dla Centrum Zdrowia Dziecka

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone