SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ognisko Pamięci dogasa, choć miało płonąć przez 63 dni

Ognisko Pamięci, Warszawa/fot. RDC

Miało płonąć do pierwszych dni października, a ledwo tli się już w połowie sierpnia. Mowa o Ognisku Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego w Warszawie. Mieszkańcy skarżą się, że palenisko rozpalone w 75. rocznicę zrywu – dogasa.

Rzecznik Stołecznej Straży Miejskiej Sławomir Smyk uspokaja i wyjaśnia, że ogień jest słabo widoczny przez… słońce. – Kiedy zaczyna się zmierzch, płomień jest bardziej widoczny. Za dnia słońce oświetla palenisko tak, że płomienia nie widać – przekonuje.

Trudno mówić tu o ogromnym płomieniu przez pełne 63 dni – dodaje Smyk.

Ognisko Pamięci na Kopcu miało palić się do 3 października. Mieszkańcy mówią wprost: „ogień powinien być większy”.

Ognisko Pamięci rozpalono na Kopcu Powstania Warszawskiego pierwszego sierpnia. Zgodnie z tradycją, ma płonąć przez 63 dni, czyli tyle, ile trwał zryw. Kopiec został usypany na Czerniakowie z gruzów zniszczonego miasta. Uporządkowano go z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania w 2004 r. Stoi na nim kilkumetrowej wielkości znak Polski Walczącej z datą „1944”.

Największe w Europie

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły około 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu około 500 tys. warszawiaków wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Czytaj też:

Na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonęło Ognisko Pamięci

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone