SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Obraz, Muzyka, Słowo. Nagrody Mediów Publicznych 2019 wręczone

fot.PAP/Leszek Szymański

16 września w czasie uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie zostały wręczone Nagrody Mediów Publicznych. Statuetki w trzech kategoriach otrzymali: Jarosław Marek Rymkiewicz (Słowo), Jan Ptaszym Wróblewski (Muzyka) oraz Wawrzyniec Kostrzewski (Obraz).

Laureatów wyłoniły niezależne kapituły Nagród Mediów Publicznych (Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej) powołane w kategoriach Obraz, Muzyka, Słowo. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali od organizatorów statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 tysięcy złotych.

Media publiczne mają szczególną misję

– Jednym z najważniejszych zadań mediów publicznych jest sprawowanie mecenatu nad kulturą – powiedział Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych oraz pomysłodawca Nagród. – Media publiczne mają szczególną misję promowania polskiej kultury współczesnej. Taki jest sens i cel Nagród, których laureatów dziś poznaliśmy. Bogactwo i różnorodność nominacji – zarówno jeśli chodzi o wiek nominowanych, styl ich artystycznego funkcjonowania oraz dziedziny, w jakich tworzą wybitne dzieła, świadczy o tym, jak bardzo polskiej kulturze potrzebny jest mecenat państwa. Gratuluję wszystkim nominowanym, w moich oczach oni wszyscy są zwycięzcami – mówił.

Obraz

Niezależne kapituły Nagród Mediów Publicznych wyłoniły po pięciu nominowanych w każdej z kategorii. Spośród piętnaściorga wybitnych twórców wskazały trzech zwycięzców. Laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz został Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser teatralny doceniony za „zaangażowaną i wielokrotnie nagradzaną pracę reżyserską na polu Teatru Telewizji, przybliżanie sztuki teatru z wykorzystaniem mediów audiowizualnych oraz wirtuozerskie zmierzenie się z kamieniem milowym polskiego dramatu patriotycznego – „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego”. Kapituła obradowała w składzie: Przemysław Babiarz (przewodniczący), Piotr Bernatowicz, Adam Bujak, Krzysztof Ziemiec.

Muzyka

W kategorii Muzyka zwycięzcą został Jan Ptaszyn Wróblewski.Nestor polskiego jazzu nagrodzony za „niezwykłą osobowość muzyczną i bezprecedensową obecność na jazzowej scenie od ponad 60-ciu lat, za kompozycje, które tworzyły i niezmiennie tworzą idiom polskiego jazzu, za działalność pedagogiczną i niestrudzoną pracę popularyzatorską prowadzoną w Polskim Radiu, której owocem jest wielopokoleniowa rzesza miłośników jazzu”. W tej kategorii kapituła obradowała w składzie: Krzysztof Penderecki, Joanna Wnuk-Nazarowa (przewodnicząca), Krystyna Prońko, Mateusz Pospieszalski i Mieczysław Kominek. – Jan Ptaszyn Wróblewski wybrał jazz już w latach 50., jako dziedzinę dającą, zwłaszcza wówczas, szansę na artystyczną wolność – podkreśla Joanna Wnuk-Nazarowa. – Na „Trzech kwadransach jazzu” obecnych w radiowej Trójce od 1970 roku wychowały się pokolenia Polaków.

Słowo

W kategorii Słowo nagrodę otrzymał Jarosław Marek Rymkiewicz „za nieustające poszukiwanie ducha polskości zarówno w historii jak i w dniu dzisiejszym oraz za mistrzowskie przedstawienie go w swojej poezji, esejach i dramatach, za ponad 60-letnią twórczą obecność w dyskursie narodowym oraz za ukazanie Polakom ich największego poety Adama Mickiewicza i jego twórczości w sposób nieoczywisty, wysoce oryginalny, daleki od wszelkich konwencji”. Kapituła obradowała w składzie: Joanna Siedlecka, Krzysztof Masłoń (przewodniczący), Maciej Pawlicki, Wojciech Tomczyk i Piotr Zaremba. – Nazwa kategorii, w której ośmieliliśmy się jako Kapituła zmierzyć zasługi Jarosława Marka Rymkiewicza odnosi się do „Słowa”, a to jest pojęcie szersze niż poezja, dramat, proza. Obejmuje również obecność pisarza w mediach, a co za tym idzie sposób komunikowania się autora z czytelnikami, czy pisarza ze społeczeństwem – mówił Krzysztof Masłoń.

Ponadto przyznano dwie nagrody specjalne, otrzymali je Andrzej Dobosz, pisarz, felietonista i aktor oraz reżyser filmów dokumentalnych Krzysztof Talczewski za film „Niepodległość”.

Nagrody Mediów Publicznych zostały reaktywowane po 11 latach. Pomysłodawcą Nagród Mediów Publicznych w 2008 roku był Krzysztof Czabański, w tamtym okresie prezes Polskiego Radia, który do wspólnej nagrody namówił ówczesnego prezesa Telewizji Polskiej -Andrzeja Urbańskiego. Nagrody przyznano w dwóch dziedzinach: literatury (Cogito), otrzymała ją Małgorzata Szejnert i muzyki poważnej (Opus), którą otrzymał Paweł Mykietyn.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone