SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Nie żyje Zygmunt Malanowicz. Aktor i reżyser miał 83 lata

fot. nowyteatr.org

W wieku 83 lat zmarł Zygmunt Malanowicz, aktor, reżyser, scenarzysta. O śmierci artysty poinformował Teatr Nowy w Warszawie.

„4 kwietnia 2021 odszedł od nas Zygmunt Malanowicz. Nie wiemy, co napisać, bo żadne słowa nie oddadzą żalu i nie wypełnią pustki jaka pozostawił ten wspaniały człowiek, przyjaciel, wielki aktor. Miał być Odysem w nowym spektaklu Nowego Teatru. Mamy nadzieję, że w ten sposób, trochę na skróty, ale dotarł do Itaki. Zygmuncie, żegnamy Cię dziękując za wszystkie wspaniałe chwile, które nam ofiarowałeś”– napisano na stronie teatru.

Zygmunt Malanowicz urodził się w 1938 roku w Korkożyskach koło Wilna. W 1963 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i Filmową w Łodzi. Na deskach teatralnych zadebiutował w 1962 roku w roli Aleksego Otszelnikowa w „Połowczańskich sadach” w Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. W 1961 roku wystąpił w debiucie filmowym Romana Polańskiego „Nóż w wodzie”.

Występował w teatrach w Poznaniu, Nowej Hucie, Łodzi oraz w Kielcach. Od 1980 roku związał się ze sceną warszawską, gdzie występował między innymi w teatrach Studio, Rozmaitości, Dramatycznym oraz Nowym.

Wystąpił w kilkudziesięciu filmach, napisał scenariusze do sześciu filmów i spektakli telewizyjnych. Wyreżyserował cztery filmy i spektakle.

Czytaj też:

Nie żyje Marcin Błażewicz. Wybitny kompozytor miał 68 lat

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone