SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Nie zgub mnie!”. Ruszyła kampania pomocy dla seniorów

fot. UM Siedlce

W ubiegłym roku w Siedlcach zaginęło około 70 osób. 1/4 to seniorzy z chorobami otępiennymi. Policjanci wraz z pracownikami socjalnymi rozpoczęli szkolenie w ramach autorskiej kampanii „Nie zgub mnie!”. To jedyny taki projekt w Polsce. Funkcjonariusze uczą się, jak odnaleźć i rozpoznać osobę z chorobą otępienną i jak jej pomóc.

Średnio to rocznie ok. 25 proc. ogółu poszukiwań. Każda choroba ma swoją specyfikę i jednym z zagadnień jest właśnie to, aby odpowiednio zareagować i móc zdiagnozować, z jaką chorobą mamy do czynienia – mówi Radiu dla Ciebie zastępca Komendanta Miejskiego Policji Dariusz Dudek.

Pełnomocnik ds. rozwiązywania problemów uzależnień w Urzędzie Miasta Katarzyna Paprocka wyjaśnia, na co muszą zwracać uwagę służby w kontakcie z chorymi seniorami. – Spokojny ton, cierpliwość, proste komunikaty, bardzo proste pytania, czyli stworzenie bezpieczeństwa w kontakcie z tą osobą i zaprzestanie pośpiechu, który w takich sytuacjach kryzysowych się pojawia – tłumaczy Paprocka.

Z kolei wiceprezydent miasta Robert Szczepanik przypomina, że ważne, żeby widząc taką osobę, wiedzieć, jak z nią rozmawiać i jak odróżnić chorobę od na przykład odurzenia. – Żeby działania były sprawne, niektóre rzeczy właśnie poprzez takie szkolenia trzeba wypracować, bo gdy przyjdzie czas na praktyczne działanie, okaże się to bezcenne. Im więcej takich spotkań, tym mniej pomyłek i większa pomyślność w działaniu – mówi Szczepanik.

Pomoc dla rodzin

Szkolenie przejdą także uczniowie szkół, którzy dowiedzą się, jak rozpoznać objawy choroby u swoich dziadków. Prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera Maria Leszczyńska radzi, jak przygotować swoich seniorów na wypadek, gdyby mogli zaginąć.

Bardzo ważne jest, żebyśmy mieli aktualne zdjęcie, osobę starszą trzeba często fotografować. Musi też być wszywka, kartka czy bransoletka, na których wystarczy umieścić imię i telefon do pierwszej osoby kontaktowej. Przygotowaliśmy takie małe dowody dla seniorów – dodaje Leszczyńska.

Kampania potrwa dwa lata. W tym czasie szkolenia będą także w szkołach, gdzie dzieci nauczą się rozpoznawać choroby u swoich dziadków. Trwa również akcja ulotkowa – materiały trafią do mieszkańców m.in. za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowej. Szczegółowe informacje nt. akcji można znaleźć TUTAJ.

Czytaj też:

Nowoczesny tomograf trafił do Szpitala Miejskiego w Siedlcach

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone