SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nauczyciele zawieszają strajk od 27 kwietnia, ale go nie kończą

fot. PAP/Marcin Obara

– Od soboty 27 kwietnia od godz. 6.00 rano Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk, zawiesza ale go nie kończy – poinformował w czwartek przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz. Strajk może zostać wznowiony we wrześniu.

Od soboty, od 27 kwietnia od godz. 6.00 Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk, zawiesza, ale nie kończy – powiedział szef ZNP Sławomir Broniarz. – Od dzisiaj wchodzimy w nowy etap, który będzie o wiele trudniejszy ale etap, którzy pokaże nowe oblicze naszego protestu. Jesteśmy bowiem w połowie drogi, ale jednoznacznie mogę oświadczyć, że dzisiaj, ani jutro, ani w kolejnych dniach nie podpiszemy porozumienia, które rząd zawarł z Solidarnością – dodał.

Czas do września

Według Broniarza, strajk mógłby być prowadzony także w czasie matur, a rząd nie zdołałby rozwiązać tego problemu. – Panie premierze Morawiecki, dajemy panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania z pana strony – podkreślił Broniarz. – Oczekujemy od pana rzeczowej, męskiej postawy, która będzie odpowiadała na oczekiwania ponad półmilionowej rzeszy nauczycieli i wieluset tysięcy rodziców i uczniów – dodał.

Szef ZNP zapewnił, że to nie jest „jakikolwiek partyjny, polityczny konflikt”. – My nauczyciele, my, rodzice i my, uczniowie mówimy wyraźnie: nie poddamy się i nie zrezygnujemy z walki o dobrą polską szkołę – powiedział Broniarz.

Mówiąc o edukacyjnym okrągłym stole Broniarz dodał, że „chcemy zbudować szeroką koalicję na rzecz pakietu dobrej edukacji”. – Odpowiadając na rzeczywiste zapotrzebowanie tego środowiska, chcemy go wypracować razem z partnerami społecznymi, z rodzicami, uczniami, organizacjami pozarządowymi, z ekspertami, którzy stali po naszej stronie – mówił Broniarz po ogłoszeniu zawieszenia strajku nauczycieli.

Potrzebna decyzja

Decyzja o zawieszeniu strajku jest ważna i potrzebna wszystkim – przede wszystkim maturzystom, rodzicom i nauczycielom. Dziękuję za nią – oświadczyła w czwartek wicepremier Beata Szydło. Zapewniła, że rząd jest otwarty na rozmowę i chce prowadzić dialog.

Szydło podkreśliła, że „okrągły stół”, który ma się odbyć w piątek na Stadionie Narodowym, to dobre miejsce, aby spotkać się z partnerami społecznymi, nauczycielami, rodzicami, przedstawicielami środowisk naukowych czy ekspertami do wypracowania rozwiązań, które będą m.in. spełniały postulaty, o których mówi ZNP.

Chcemy rozmawiać również o wzroście wynagrodzeń dla nauczycieli i robimy to konsekwentnie od dłuższego czasu i tak jak podjęliśmy decyzję, żeby przygotować porozumienie, w którym zawarte są m.in. kwestie związane ze wzrostem wynagrodzeń – mówiła wicepremier.

Czytaj też:

Kuratorium: rady klasyfikacyjne w większości szkół na Mazowszu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone