SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim ponownie otwarte

Pałac w Otwocku Wielkim/fot. Wikipedia

Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim wznawia działalność. W sobotę pałac położony na wyspie na jeziorze Rokola oraz park, zostały otwarte dla zwiedzających.

Muzeum można zwiedzać od wtorku do niedzieli, a otaczający pałac park jest otwarty codziennie – poinformowało biuro prasowe Muzeum Narodowego w Warszawie, któremu podlega placówka w Otwocku Wielkim.

Początki Muzeum

Muzeum Wnętrz mieści się w pałacu Bielińskich. To jedna z niewielu tak dobrze zachowanych barokowych rezydencji magnackich na Mazowszu. Korpus główny powstał w latach 80. XVII wieku, a skrzydła dodano po jego rozbudowie w latach 40. XVIII wieku. Bryłę pałacu oraz dekorację rzeźbiarską przypisuje się architektowi niderlandzkiemu Tylmanowi z Gameren. W drugiej połowie XIX wieku pałac popadł w ruinę. Został odrestaurowany po II wojnie światowej.

Z pierwotnego wyposażenia zachowały się malowidła ścienne w tzw. Apartamencie Pana Domu. W Przedpokoju można zobaczyć morskie porty z zacumowanymi statkami i scenami portowymi. W Salonie namalowano rzymskie ruiny na tle krajobrazów z cyprysami, a w Gabinecie na końcu amfilady – sceny inspirowane poezją – podano w opisie rezydencji na stronie muzeum.

Co wewnątrz?

Wnętrza pałacu zdobią zabytkowe meble, obrazy i przedmioty rzemiosła artystycznego pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Wśród mebli powstałych w XVIII i XIX wieku jest np. biedermeierowski stolik do robótek z długim workiem do przechowywania akcesoriów do szycia oraz szafka z malarskimi dekoracjami, wykonana przez stolarza Friedricha Gottloba Hoffmanna.

W Muzeum Wnętrz można obejrzeć także kolekcję obrazów tzw. wileńskiej szkoły malarskiej z przełomu XVIII i XIX wieku. To prace o tematyce mitologicznej i historycznej autorstwa Franciszka Smuglewicz oraz jego uczniów.

W pałacu znajdują się też cenne pamiątki po pianiście, kompozytorze i polityku – Ignacym Janie Paderewskim, pochodzące ze szwajcarskiego domu Paderewskiego w Riond-Boson. Wśród nich jest fortepian koncertowy firmy Steinway, podarowany w 1924 roku.

Jak informuje biuro prasowe MNW, w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godzinie 17:00 w przypałacowym parku odbywać się będą kameralne koncerty muzyki klasycznej, musicalowej i filmowej. Wydarzenia organizowane są w ramach cyklu „Klasyka na leżakach”.

Czytaj też:

Otwock Wielki. Zawieszona ekspozycja w Muzeum Wnętrz

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone