SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Muzeum Powstania Warszawskiego szuka wolontariuszy

fot. Elroy Serrao/flickr CC-BY 2.0

Udzielanie informacji o pomnikach związanych z Powstaniem Warszawskim i oddanie hołdu uczestnikom zrywu będzie m.in. zadaniem wolontariuszy, których poszukuje Muzeum Powstania Warszawskiego. Wezmą oni udział w akcji społecznej „Wolność Łączy”.

Akcja społeczna „Wolność Łączy” będzie częścią tegorocznych obchodów 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Jej ideą jest upamiętnienie 1 sierpnia godziny „W”, czyli godz. 17, w której rozpoczął się stołeczny zryw oraz upowszechnianie wiedzy o znaku Polski Walczącej.

Organizujące ją Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do udziału osoby, które ukończyły 14 lat i są dyspozycyjne 1 sierpnia w godz. 15-19. Do zadań wolontariuszy będzie należało zwrócenie uwagi na miejsca związane z Powstaniem Warszawskim i udzielanie informacji o pomniku lub tablicy, przy której dana osoba będzie pełniła służbę. Wolontariusze będą również oddawać hołd powstańcom w godz. „W” oraz wręczać uczestnikom akcji przypinki ze znakiem Polski Walczącej.

Zainteresowani udziałem w akcji powinni wypełnić ankietę internetową dostępną na stronie rekrutacja.1944.pl, wybierając opcję akcja „Wolność Łączy”. Rekrutacja potrwa do 11 lipca. Z chętnymi przedstawiciele Muzeum skontaktują się mailowo po 15 lipca.

Godzina „W”

Godzina „W” była formalnym początkiem zrywu. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone