SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Modernizacja siedziby Muzeum Niepodległości na ostatniej prostej

fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0

Pozyskanie nowych powierzchni dzięki odgruzowaniu piwnic, przywrócenie elewacji dawnej kolorystyki, wymiana instalacji i realizacja dwóch nowych wystaw stałych to niektóre z efektów modernizacji Muzeum Niepodległości. Prace w budynku są już na ostatniej prostej.

Jak wyjaśniła Justyna Wyszyńska z działu promocji i marketingu Muzeum Niepodległości w Warszawie, głównym celem projektu „Dostosowanie Pałacu Przebendowskich-Radziwiłłów do nowych funkcji kulturalnych i edukacyjnych, w tym dla osób niepełnosprawnych” było przeprowadzenie kompleksowego remontu zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynku.

Jeśli chodzi o elementy, które pojawiły się na zewnątrz to przede wszystkim został wymieniony dach. Zmieniony został także kolor elewacji, ustaliliśmy go na podstawie badań stratygraficznych elementów muru, które pozostały po zakończeniu II wojny, ponieważ Pałac nie został wówczas zburzony kompletnie. Dzięki temu można było ten kolor odwzorować i obecnie ma oryginalną barwę, którą określamy jako popielatą, delikatnie wpadającą w róż – opowiadała Wyszyńska.

Na zewnątrz pojawiła się także nowa tzw. mała architektura, czyli ławki i wygodne dojście do pałacu, został położony nowy chodnik. – Zadbaliśmy także o zieleń. Drzewa, które znajdowały się na naszym terenie zostały troskliwie zabezpieczone, by nic się z nimi nie stało podczas remontu, ponieważ jest to bardzo cenny drzewostan. Są oczywiście również trawniki, zaś z tyłu od strony tarasu zasadzone zostały krzewy, co w okresie wiosenno-letnim stworzy przyjemny dla oka efekt – relacjonowała.

Adaptacja piwnic i nowe instalacje

Jeśli chodzi o wnętrze, to taką najważniejszą zmianą jest zaadaptowanie piwnic. Wcześniej niemal cała ich powierzchnia była zasypana gruzem z okresu jeszcze po wojnie. W czasie remontu te piwnice zostały odgruzowane, co zajęło sporo czasu i teraz mieści się tam przede wszystkim wyspecjalizowana sala multimedialna na ok. 100 osób, która jest już na ten moment wyposażona w sprzęt taki jak rzutniki i ekrany. Sala będzie służyła zarówno do pokazów filmowych, jak i konferencji organizowanych w muzeum – powiedziała Wyszyńska.

W budynku wymieniono instalacje, a wnętrza zostały odmalowane, odtworzono oryginalne drzwi łącznie ze wszystkimi zdobieniami. – Kolejną kwestią było dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych, w związku z czym pojawiła się w nim winda. Poszerzona została także powierzchnia sal wystawowych. Na poddasze zostały przeniesione wszystkie biura, które wcześniej były porozrzucane po różnych zakamarkach – mówiła Wyszyńska.

Dodatkowo, ze względu na powiększenie powierzchni edukacyjno-kulturalnej, w pałacu będzie się również znajdowała księgarnia oraz kawiarnia, które będą stanowiły takie nowe elementy. Będą one umiejscowione na parterze i również tam znajdą się sale wystawowe. Ekspozycje będą prezentowane także na piętrze pierwszym. Tam również jest bardzo reprezentacyjna sala balowa. Na parterze, w miejscu dawnej sali kinowej, będzie zaś tzw. sala wielofunkcyjna, z wyjściem na taras, która prawdopodobnie zostanie przeznaczona do organizowania różnego typu wydarzeń i wystaw czasowych – mówiła Wyszyńska.

W ramach prac zmodernizowano wystawę stałą „Polonia Restituta. O niepodległość i granice”, odtworzono także stałą ekspozycję „Z Orłem Białym przez wieki. Symbol władców, państwa i narodu”.

Czytaj też: Renowacja Muzeum Niepodległości i Biblioteki m.st. Warszawy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone