SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

„Kwarantanna w Hi-Fi”. Koncert Janusza Wawrowskiego i Mischy Kozłowskiego

„Kwarantanna w Hi-Fi”. Koncert Janusza Wawrowskiego i Mishy Kozłowskiego

Pierwsze w powojennej Polsce skrzypce Stradivariusa w Radiu dla Ciebie! Już dziś wyjątkowy koncert w ramach naszego cyklu „Kwarantanna w Hi-Fi”. Bohaterami będą pianista i kameralista Mischa Kozłowski oraz skrzypek Janusz Wawrowski. Transmisja od 18:05 na antenie RDC, na rdc.pl oraz na naszym kanale w serwisie YouTube. Zapraszamy!

KWARANTANNA W HI-FI. ZOBACZ WSZYSTKIE KONCERTY CYKLU RADIA DLA CIEBIE

Janusz Wawrowski koncertował jako solista m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Elbphilharmonie w Hamburgu, Musikverein w Wiedniu, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Wigmore Hall w Londynie, NOSPR w Katowicach, Litewskiej Filharmonii Narodowej, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, De Doelen w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center, Seoul Arts Center i Teatro Teresa Carreῆo w Caracas. Gościł na wielu renomowanych festiwalach Chopin i jego Europa, Salzburger Festspiele, Hemsing Festival, Bebersee Festival i na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w holenderskim Ede.

Artysta kształcił swoje umiejętności pod okiem wybitnych pedagogów: Mirosława Ławrynowicza, Yaira Klessa oraz Salvatore Accardo. Specjalnie dla niego utwory skrzypcowe napisali: Norbert Palej, Dariusz Przybylski Tomasz J. Opałka, Marcin Markowicz i Albena Petrovic. W swojej karierze współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami wśród których znaleźli się: Ł. Borowicz, G. Chmura, A. Duczmal, J. Kaspszyk, J. Maksymiuk, A. Wit, D. Raiskin, P. Hahn czy G. Guerrero. Nagrał muzykę Jana A.P. Kaczmarka do hollywoodzkich filmów Evening, reż. Lajos Koltai, Get low, reż. Aaron Schneider i I’ll find you, reż. Martha Coolidge.

Artysta koncentruje się na interpretacji i badaniach nad muzyką polską, którą stara się przybliżać publiczności jako dyrektor artystyczny międzynarodowych festiwali Muzyka na szczytach (2009–2010) i Muzyczne przestrzenie (od 2011), których jest pomysłodawcą.

Janusz Wawrowski został nagrodzony dwoma Fryderykami: w 2017 r. za płytę Sequenza, a w 2019 za solowy album Hidden Violin. Otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Nagrodę Norwida 2019 za odnalezienie, rekonstrukcję i wykonanie Koncertu Skrzypcowego Ludomira Różyckiego. Artysta związany jest z wytwórnią Warner Classics, pod marką której wiosną 2021 ukaże się jego szósty album solowy. Janusz Wawrowski, dzięki uprzejmości Romana Ziemiana, gra na skrzypcach Polonia zbudowanych w 1685 r. przez Antonio Stradivariego.

Mischa Kozłowski – pianista solista i kameralista, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz prezes Fundacji „Partnerstwo w Muzyce”.

W młodości ukształtowany muzycznie przez Katarzynę Popową-Zydroń, studiował w Warszawie u Piotra Palecznego, Macieja Paderewskiego, Jerzego Marchwińskiego i Katarzyny Jankowskiej–Borzykowskiej oraz w szwajcarskim Bern u Tomasza Herbuta, Patricka Jüdta i Moniki Urbaniak-Lisik.

Laureat czołowych nagród konkursów pianistycznych i kameralnych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii i na Ukrainie. Koncertował w większości krajów Europy, a także w Izraelu, Tunezji, Japonii i Chinach. Wystąpił w większości sal filharmonicznych i koncertowych w Polsce, a także m.in. w Filharmonii Moskiewskiej, Flagey w Brukseli, Narodowej Filharmonii Ukrainy w Kijowie, Filharmonii Lwowskiej, Filharmonii Tallińskiej, w siedzibie UNESCO w Paryżu, w Konzerthaus „Kultur-Casino”, Zentrum Paul Klee, KONSI Bern i Yehudi Menuhin Forum w Bernie.

Jako solista z orkiestrą zadebiutował w wieku 9 lat i od tamtej pory współpracował z takimi dyrygentami jak Michael Sanderling, Tadeusz Strugała, Tuomas Hannikainen, Łukasz Borowicz, Zygmunt Rychert, Monika Wolińska, Mykola Diadura, Nicolas Krauze.

Współpracował kameralnie z takimi muzykami jak Krzysztof i Jakub Jakowiczowie, Janusz Wawrowski, Andrey Baranov, Kristīne Balanas, Adriana Ferfecka, Karol Kozłowski, Maria Sławek, Amelia Maszońska, Magdalena Bojanowicz, Marcin Zdunik, Annelien Van Wauwe.

Od lat regularnie nagrywa dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych czy telewizyjnych, a także często bierze udział w projektach łączących muzykę z filmem, teatrem, malarstwem i innymi dziedzinami sztuki. Za swoje osiągnięcia otrzymał wiele nagród i wyróżnień – do najważniejszych należą te przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, LYRA Stiftung, Rita Zimmermann Musik-Stiftung, Fondazione Pro Libertas et Humanitas Kasimir Bartkowiak, Dr. Pierre und Marie Spring-Tschanz Stiftung, Geert und Lore Blanken-Schlemper Stiftung, Dongsan Research Foundation, Instytut Adama Mickiewicza oraz Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci w Warszawie.

„Kwarantanna w Hi-Fi” w każdy czwartek w RDC

Realizacja projektu „Kwarantanna w Hi-Fi” stała się możliwa dzięki dyrektorowi Yamaha Music Poland – Markowi Lamertowi, który udostępnił Radiu dla Ciebie profesjonalny instrument koncertowy – fortepian Yamaha CF6. Koncerty prowadzi prezes RDC – Tadeusz Deszkiewicz.

Wszystkie koncerty w ramach cyklu „Kwarantanna w Hi-Fi” transmitowane są na antenie Radia dla Ciebie, a także na naszej stronie rdc.pl i na kanale RDC w serwisie YouTube.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone