SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koronawirus. Co wolno zgodnie z nowymi zasadami bezpieczeństwa?

Koronawirus w Polsce, zamknięte place zabaw/fot. PAP/Radek Pietruszka

Decyzją rządu od wtorku nie można wychodzić z domu poza pilnymi potrzebami. Obostrzenia dotyczące walki z koronawirusem mają obowiązywać do 11 kwietnia. Pojawiają się jednak wątpliwości – co samodzielnym uprawianiem sportu na zewnątrz? Czy restauracje nadal będą wydawać dania na wynos? Przyjrzeliśmy się odpowiedziom na najczęściej zadawane pytania.

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W POLSCE

By ograniczać rozprzestrzenianie się koronawirusa, rząd zdecydował o wprowadzamy nowych zasad bezpieczeństwa. Jedna z nich zakłada, że nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza m.in. zakupem jedzenia, lekarstw, dojazdem do pracy czy opieką nad bliskimi.

Na portalu gov.pl/koronawirus znalazły się odpowiedzi na częste pytania dotyczące zmian.

– Do kiedy będą obowiązywać dodatkowe ograniczenia?

Do soboty 11 kwietnia 2020 roku.

– Dlaczego wprowadzane są dodatkowe ograniczenia?

W Polsce coraz więcej osób jest zarażonych koronawirusem. Wciąż jednak mamy lepszą sytuację niż inne kraje w Europie i na świecie. Podjęta przez polski rząd decyzja o wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń ma za zadanie jak najszybciej zwalczyć koronawirusa w Polsce. Wprowadzenie ograniczeń na wczesnym etapie może pozwolić uniknąć sytuacji z Włoch, czy Hiszpanii.

– Czy komunikacja miejska będzie funkcjonować normalnie?

Tak. Nie zostaje zawieszona. Dla bezpieczeństwa pasażerów wprowadzono jednak pewne ograniczenia. Środek publicznego transportu może przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących. A więc jeśli miejsc siedzących jest w danym pojeździe 70, to na jego pokładzie może być jednocześnie maksymalnie 35 osób.

– Czy przez wprowadzone ograniczenie będę mógł uczestniczyć w nabożeństwie w kościele?

Tylko w zakresie limitu osób. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w sprawowaniu kultu religijnego. Wprowadzono jednak nowe zasady – na danym terenie lub w danym obiekcie może znajdować się, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę).

– Jestem rolnikiem. Czy mogę wykonywać swoją pracę normalnie?

Tak. Ograniczenie w przemieszczaniu się nie dotyczy prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym, a także zakupów towarów i usług związanych z tymi aktywnościami (np. zakup nawozów sztucznych przez rolników, czy zakup towarów do sklepu spożywczego prowadzonego przez indywidualnego przedsiębiorcę).

– Czy sklepy spożywcze i apteki będą otwarte?

Tak. Nie zamyka się sklepów spożywczych, aptek, banków, pralni i drogerii.

– Opiekuję się starszą osobą. Czy przez wprowadzone ograniczenia będę mógł jej pomagać?

Tak. Nadal będzie można pomagać takiej osobie.

– Nie mogę pracować zdalnie. Czy mogę przemieszczać się do miejsca pracy?

Tak. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą pracowników w drodze do i z pracy.

– Czy restauracje nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos?

Tak nadal będą mogły prowadzić tego typu usługi.

– Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw?

Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum. Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

– Dojeżdżam do pracy. Czy muszę mieć zaświadczenie od pracodawcy w razie kontroli?

Nie. W przypadku ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży – czy jedziemy do pracy, czy wracamy z niej, a także miejscu wykonywania obowiązków zawodowych.

– Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze?

Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać m.in. o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych.

Nowe obostrzenia

Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski apelował też, by w miarę możliwości kontaktować się telefonicznie z lekarzami zamiast odwiedzać przychodnie. Ostrzegał, że niezastosowanie się do ograniczeń może skończyć się tragicznie. Nowe ograniczenia nałożono również na kościoły. Nie więcej niż pięć osób, z wyłączeniem kapłanów, będzie mogło uczestniczyć w mszach świętych. Nowe zasady dotyczą regularnych mszy świętych i na przykład mszy pogrzebowych. Jak dodał szef resortu zdrowia, podobnie jak kapłanów podczas nabożeństw, ograniczenia nie dotyczą osób zatrudnionych w zakładach pogrzebowych.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa będą zamykane sądy i urzędy państwowe. Przypomniał, że we wszystkich urzędach została wprowadzona zasada, że tam, gdzie jest to niezbędne, aby ludzie pracowali ze sobą w większych pomieszczeniach, będzie to dopuszczalne. Zachowany dystans musi wynosić przynajmniej 1,5 metra. Rząd apeluje także, by włodarze miast tak organizowali transport publiczny, żeby w jednym autobusie czy tramwaju było zajęte co drugie miejsce. – Postarajmy się umożliwić ludziom normalne funkcjonowanie i nie powodujmy sytuacji, w których gromadzenie się w autobusie lub tramwaju może doprowadzić do wzajemnego zarażania się od siebie. Im dalej będziemy od siebie – również w komunikacji publicznej – tym jesteśmy wszyscy bezpieczniejsi – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Przedstawiciele rządu zaapelowali również do przedsiębiorców i właścicieli firm o wdrażanie rozwiązań zdalnych, żeby wszędzie, gdzie tylko to możliwe, praca była wykonywana z domu.

Stan zagrożenia epidemicznego

W Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa, towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Polscy obywatele mogą wracać do kraju, są poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie są czynne. Inaczej działają restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem.

Czytaj też:

Koronawirus. Objawy zarażenia, zasady higieny, zalecenia [SPRAWDŹ]

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone