SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koronawirus. Mniej chętnych do wynajmu lokali użytkowych

fot. Pexels

W Warszawie wzrosła liczba lokali użytkowych bez najemców. W ubiegłym roku na przedsiębiorców czekały 572 miejsca, czyli 127 więcej niż w 2019 r. W ocenie ratusza powodem są ograniczenia związane z pandemią COVID-19.

Na koniec 2019 roku liczba pustostanów lokali użytkowych wynosiła 445, a na koniec listopada 2020 r. było ich 572. Ich liczba wzrosła więc o 127, a największy wzrost zaobserwowano w Śródmieściu – poinformowała rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

Powodem koronawirus

W jej ocenie „zdecydowany wpływ na obecną liczbę pustostanów ma mniejsza skłonność przedsiębiorców do rozpoczęcia działalności gospodarczej”. – Zmniejsza się zatem liczba chętnych do udziału w postępowaniach na najem lokali. Duża część przedsiębiorców odkłada moment rozszerzenia lub rozpoczęcia działalności ze względu na COVID-19 – wskazała rzeczniczka.

Przypomniała, że „dla przedsiębiorców, którzy z powodu pojawienia się SARS-CoV-2 zawiesili działalność lub ich sytuacja finansowa uległa pogorszeniu, opracowano działania, które umożliwią łatwiejsze przejście przez ten trudny okres”.

Niższy czynsz

Gałecka zwróciła uwagę, że przedsiębiorcy w ramach wsparcia mogą się ubiegać o obniżkę czynszu, kiedy spadek obrotów najemcy lub konieczność całkowitego zamknięcia lokalu, nastąpi z powodu ograniczeń, nakazów lub zakazów wprowadzonych przepisami rozporządzenia Ministra lub Rady Ministrów.

Na koniec roku 2020 obniżki czynszu udzielono 3471 najemcom na łączną kwotę prawie 36 mln zł.

Czytaj też:

Pakiet mieszkaniowy. „Więcej beneficjentów przez pandemię”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone