SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję w sprawie Nieborowskiej 15 w Warszawie

fot. RDC

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji stwierdziła w czwartek nieważność decyzji prezydenta m.st. Warszawy o ustanowieniu prawa wieczystego do gruntu przy ul. Nieborowskiej 15 – poinformował w czwartek szef komisji Patryk Jaki.

Jaki powiedział na konferencji prasowej, że decyzja o reprywatyzacji gruntu przy Nieborowskiej 15 została wydana bez podstawy prawnej. Z ustaleń komisji wynika – mówił Jaki – iż wniosek Ryszarda Pala (vel Pahl) o ustanowienie prawa do tej nieruchomości został złożony już jego śmierci.

Jaki zawrócił też uwagę, że prawo użytkowania wieczystego do nieruchomości przy Nieborowskiej 15 prezydent Warszawy ustanowił w 2008 r., a w uzasadnieniu swojej decyzji reprywatyzacyjnej wskazał, że następcą prawnym poprzedniego właściciela gruntu jest Jerzy Pal. Jednocześnie przewodniczący komisji zaznaczył, że w aktach sprawy brakuje wniosku pochodzącego od Jerzego Pala.

Co więcej analiza akt sprawy wskazuje jasno, że nie ma żadnych dowodów wskazujących na to, aby Jerzy Pal złożył wniosek dekretowy Ryszarda Pala – dodał Jaki.

To pierwszy adres, którego reprywatyzację gremium zbadało podczas posiedzenia niejawnego. Taką możliwość dała nowela ustawy o komisji, która weszła w życie w marcu.

O wątpliwościach dotyczących reprywatyzacji warszawskiej kamienicy przy Nieborowskiej 15 jako pierwsze informowało stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa. Jego wiceprzewodniczący Karol Perkowski tłumaczył, że nieruchomość prawdopodobnie została zwrócona niezgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. – Wniosek o zwrot tej kamienicy, jeszcze w czasach PRL, złożyła osoba, która od według dokumentów od kilku dni nie żyła – dodał.

Karol Perkowski mówił, że udział w reprywatyzacji kamienicy miała rodzina wiceprezydenta stolicy Witolda Pahla. – Wiceprezydenta, który wysłany został przez partię do Warszawy, aby posprzątać po reprywatyzacji w Warszawie, aby naprawić te patologie – tłumaczył wiceprzewodniczący stowarzyszenia.

 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone