SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Kolejne ogniska ptasiej grypy koło Żuromina. Ograniczenia ruchu

fot. Pixabay

Powiaty żuromiński, mławski i sierpecki staną się „strefą zamkniętą” – zdecydował wojewoda mazowiecki. Zamknięta zostanie również droga wojewódzka numer 541. To efekt błyskawicznie rosnącej liczby ognisk ptasiej grypy w rejonie Żuromina.

Wojewoda Konstanty Radziwiłł wydał specjalne rozporządzenie w tej sprawie – mówi Paweł Jakubczak, Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii. – Dotyczy ono drogi wojewódzkiej numer 541 od miejscowości Franciszkowo do miejscowości Bieżuń. Będą tam ustawione maty dezynfekcyjne wraz posterunkami policji. Ograniczenie nie będzie dotyczyło ruchu pojazdów i osób w ramach ruchu lokalnego – dodaje.

Wojewoda zdecydował także o objęciu strefą zamknięta powiatów żuromińskiego, mławskiego oraz sierpeckiego. Będą tam obowiązywały takie obostrzenia, jak na obszarze zagrożonym, czyli m.in. obowiązek trzymania drobiu w pomieszczeniach, bioasekuracja oraz odkażenie.

W powiecie żuromińskim potwierdzone są już 23 ogniska ptasiej grypy. Dziewięć ferm czeka na wyniki badań. – Większe restrykcje są niezbędne – mówił Konstanty Radziwiłł na antenie Radia dla Ciebie. – To jest choroba bardzo zakaźna wśród ptactwa. Na tym terenie, w powiecie żuromińskim, sierpeckim, mławskim jest bardzo dużo ferm, w których jest ogromna liczba zarówno kur, jak i indyków. Miliony drobiu. Te restrykcje muszą być poważniejsze – zaznaczył.

Tylko w powiecie żuromińskim prawdopodobnie będą musiały być zutylizowane trzy miliony sztuk drobiu. Brakuje rąk do pracy. – Nie jesteśmy w stanie zapewnić obsady do wywożenia martwych zwierząt – powiedział nam kierownik referatu zarządzania kryzysowego w Żurominie Jarosław Gałka. – Wystąpiliśmy do wojewody mazowieckiego o wsparcie jeśli chodzi o zasoby ludzkie służb ratowniczych i Wojsk Obrony Terytorialnej. Zwróciliśmy się z taką propozycją dotyczącą służby więziennej, bo w tej chwili jest duży deficyt siły ludzkiej – wyjaśnił.

Wojewoda zadeklarował na naszej antenie, że jeśli będzie taka potrzeba powiat żuromiński otrzyma wsparcie, m.in. od żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Czytaj też:

Ptasia grypa. Możliwa „strefa zamknięta” na północy Mazowsza

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone