SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Dzień Wszystkich Świętych. W stolicy ruszają kolejne linie cmentarne

fot. ZTM

Od trwającego obecnie weekendu na stołeczne ulice wyjadą kolejne linie cmentarne, które dowiozą warszawiaków i odwiedzających groby na stołeczne nekropolie. W kolejnych dniach mieszkańców miasta czekają zmiany w organizacji ruchy w pobliżu cmentarzy.

Do Wszystkich Świętych jeszcze tydzień, wielu – nie tylko warszawiaków – już wcześniej wybiera się na groby swoich bliskich. Wychodząc im naprzeciw Zarząd Transportu Miejskiego uruchamia w najbliższy weekend kolejne linie cmentarne: dwie autobusowe i jedną tramwajową.

W weekend 23 i 24 października na ulice wyjadą kolejne autobusy specjalnych linii, ułatwiające dojazd do cmentarzy: C09 na trasie z Metra Młociny pod bramę główną Cmentarza Północnego orazC11 z pętli Bródno – Podgrodzie na Cmentarz Powązki Wojskowe.

Także tramwaje

Kursować będą także tramwaje linii C1 Na trasie Annopol – Cmentarz Wolski.

Od soboty 16 października kursują już autobusy linii C40 na trasie Metro Młociny – Cmentarz Północny.

To nie wszystkie zmiany w komunikacji miejskiej. Na niektóre trasy wyjadą większe pojazdy, rozkłady zostaną dostosowane do większej liczby podróżnych, a autobusy wybranych linii będą zatrzymywały się na wybranych przystankach „na żądanie” bez konieczności sygnalizowania przez pasażerów.

W niedzielę wszystkie tramwaje, autobusy oraz pociągi metra będą kursowały według sobotniego rozkładu jazdy.

Od poniedziałku 25 października do piątku 29 października oraz we wtorek 2 listopada również będą kursowały autobusy linii C09 i C40.

Największe zmiany czekają na pasażerów komunikacji i zmotoryzowanych warszawiaków w weekend 30-31 października oraz 1 listopada. Na samych liniach cmentarnych, których 31 października i 1 listopada ZTM uruchomi 30 (z czego trzy tramwajowe), będzie kursowało ok. 560 autobusów i 30 składów tramwajowych dziennie. Autobusy podstawią się na przystanki nawet co 45 sekund – z taką częstotliwością będzie odjeżdżała linia C09, łącząca Metro Młociny z bramą główną Cmentarza Północnego. Znaczną część ruchu bierze też na siebie metro, które 1 listopada w okresie największego zainteresowania przejazdami będzie kursować co 2 minuty i 50 sekund na linii M1 i co 3 minuty na linii M2. W sumie, razem z normalnymi liniami autobusowymi i tramwajowymi, na stołeczne ulice wyjedzie wtedy niemal 1500 autobusów i 300 tramwajów. Do pracy ruszą też instruktorzy nadzoru ruchu i informatorzy, którzy dbają, by pasażerowie bezpiecznie dotarli na warszawskie cmentarze.

O różnych porach dnia

Autobusy i tramwaje linii cmentarnych pojawią się na ulicach 30 i 31 października między godziną 8 a 18, natomiast 1 listopada między 7 a 19. Wyjątkiem są linie C11, C12 i C90, które dowożą pasażerów w okolice Cmentarza Powązkowskiego. Wiele osób wybiera się tam na spacer po zachodzie słońca, kiedy już odwiedzą groby rodzinne w innych rejonach Warszawy. Te autobusy będą jeździły w weekend w godzinach 8 – 20, a w poniedziałek, 1 listopada – 7 – 21.

Utrudnienia czekają też zmotoryzowanych. W tych dniach zostaną wyłączone z ruchu samochodów indywidualnych, a poruszać się nimi będą mogły wyłącznie pojazdy komunikacji miejskiej, TAXI oraz posiadaczy identyfikatorów „H” (dla prowadzących działalność handlową), „T” (dla osób z niepełnosprawnościami, pracowników instytucji mieszczących się przy danej ulicy i mieszkańców) i „M” (służby miejskie i państwowe oraz placówki dyplomatyczne) wydawanych przez Zarząd Dróg Miejskich. Wzdłuż ulic wprowadzone zostaną ograniczenia w parkowaniu – wyznaczone będą specjalne parkingi. Ruchem będzie kierowała policja.

Szczegóły zmiany na stronie rdc.pl.

Czytaj też:

Sosna falenicka ma być pomnikiem przyrody. Zabiegało to ratusz

COVID-19. Prawie 120 stołecznych szkół zawiesiło zajęcia

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone