SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Jak bezstresowo wrócić z urlopu? „Musimy nauczyć się odpoczywać, żyjmy jeden dzień naraz”

fot. Pexels

Jak wypoczywać, by w pełni wykorzystać wolne dni? Jak poradzić sobie z powrotem do codziennej pracy, aby nie stracić zapału? Poprosiliśmy trenera osobistego o krótką instrukcję bezstresowego wracania z urlopu.

– Istotnych jest kilka rzeczy. Po pierwsze musimy mieć świadomość, że odpoczynek tak samo jak praca wymaga czynnego udziału mózgu – podkreślił na antenie Radia dla Ciebie Krzysztof Litwiński, trener rozwoju osobistego.

Sen i odpoczynek

Niezwykle ważny jest sen. Zarówno w trakcie tygodnia pracy, jak i w czasie urlopu. Aby mózg mógł sprawnie funkcjonować, potrzebujemy odpoczynku. Mózg zużywa 20 proc. naszej energii. Prędkość impulsów elektrycznych, które przez niego przebiegają to 500 km/h, to nieprawdopodobny wydatek energii. W trakcie tej pracy powstają pewne odpady, które gromadzą się między neuronami. Aby mózg mógł sprawnie funkcjonować, muszą zostać usunięte. To dzieje się w trakcie snu. To własnie dlatego, gdy długo nie śpimy, lub gdy jesteśmy już 15 godzin w pracy, potrafimy łapać się na wykonywaniu czegoś bezmyślnie lub bez sensu – mówił trener.

Tak samo jak snu, potrzebujemy dłuższego czasu bez intensywnej pracy umysłowej. – Bujanie w obłokach na urlopie pomaga w skupieniu się na wykonywanej pracy – mówił Litwiński. – Każdy pracoholik powinien o tym pamiętać – dodał.

„Jeden dzień naraz”

– Najważniejsze w powrocie z urlopu jest zachowanie w sobie nowo zgromadzonej energii. Każdy ma własny sposób na odpoczynek. Jedni wolą aktywnie, inni chcą poleżeć z książką. Nie dajmy się presji, róbmy to, co nam pozwala odpocząć – mówił gość RDC. – Ogromnie ważne jest również niewypalenie całej energii naraz. Musimy nabrać dobrych nawyków, urlop powinien nas tego nauczyć. Żyjmy jeden dzień naraz, tak aby już w pierwszym dniu pracy nie stracić całego zapału – podkreślił trener.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone