SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Hanna Bareja: nigdy nie chciałam wystąpić w filmach męża, bo uważałam, że mam swój zawód

kadr filmu "Miś"

– Generał Jaruzelski kazał sobie przysyłać wszystkie odcinki „Alternatyw 4” i organizować projekcje, ale nigdy się nie wtrącał i nie wypowiadał, nie interweniował – wspominała Hanna Bareja. – Obraz, który dostawał, był stuprocentowy, ale dźwięk nie. Jaruzelski dostawał bardzo ograniczoną wersję, nie znał wszystkich dialogów. I jego cenzurze ten obraz się oparł – opowiadała w audycji „Polak potrafi” żona legendarnego polskiego reżysera, Stanisława Barei.

Nigdy nie chciałam wystąpić w jego filmach, bo uważałam, że mam swój własny zawód i żadnych zdolności aktorskich, i niezbyt słyszalną wadę wymowy – mówiła Bareja. Jak wspominała, w filmach występowały dzieci. – W filmach często grały też rzeczy wyniesione z domu – dodała.

Mąż lubił obsadzać się w epizodach, grał we wszystkich swoich filmach. Uważam, że robił to świetnie i te epizody bardzo do niego pasowały – uważa gość RDC.

Stan wojenny

13 grudnia 1981 wprowadzono stan wojenny, trwały wtedy zdjęcia do serialu „Alternatywy 4”. – Ktoś do nas chyba zadzwonił rano, zobaczyliśmy to w telewizji. Mąż chciał szybko pojechać do telewizji. Okazało się, że pojechać można, ale tylko do bramy – wspominała. – Dla niego to była bardzo trudna sprawa, bo do tego filmu bardzo starannie się przygotowywał i nagle taka bariera spowodowała, że on miał za chwilę stan przedzawałowy, szpital. Ale 12 grudnia jeszcze były zdjęcia – mówiła.

Jak przyznała w RDC, zanim udało się wynegocjować odpowiednie warunki i wznowić zdjęcia, Bareja spędził trochę czasu w szpitalu w Aninie. – Zdjęcia zostały wznowione, bo telewizja bardzo chciała pokazać, że coś się dzieje, coś się produkuje. Natomiast bojkot aktorski został zawieszony i aktorzy mogli grać – opowiadała.

Cenzura

Bareja wspominała, że zdjęcia odbywały się w asyście wojska. – Ale nie dlatego, że mieli nakaz, tylko strasznie się nudzili, to było jedyne, co tam się działo ciekawego – uważa. – Generał Jaruzelski kazał sobie przysyłać wszystkie odcinki „Alternatyw 4” i organizować projekcje, ale nigdy się nie wtrącał i nie wypowiadał, nie interweniował. Obraz, który dostawał, był stuprocentowy, ale dźwięk nie. Jaruzelski dostawał bardzo ograniczoną wersję, nie znał wszystkich dialogów. I jego cenzurze ten obraz się oparł – komentowała.

Mąż zawsze chciał robić komedie. Jego pierwszy film dyplomowy również był komedią, ale został odrzucony przez cenzurę – dodała.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone