SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Grupowe zwolnienia w PLL LOT. Związkowcy mają propozycję

Siedziba PLL LOT/fot. Wikimedia Commons

Wciąż nie ma porozumienia władz LOT-u ze stroną społeczną spółki w sprawie planowanych zwolnień grupowych. Pracę ma stracić około 300 osób. Związek podczas wczorajszych rozmów zaproponował spółce, aby zwolnieniami zostały objęte osoby, które mają pełne prawa emerytalne i te, które same się zgłoszą.

Zdaniem strony społecznej dalsze zwolnienia nie mają uzasadnienia – mówi przewodnicząca Związku Zawodowego personelu pokładowego i Lotniczego Agnieszka Szelągowska. – Te samoloty latają. Oczywiście nie w takiej ilości, w jakiej latały poprzednio, ale trzeba pamiętać, że przedtem LOT korzystał w 1500 stewardes, a teraz mówi, że dla 260 pełnych etatów nie ma pracy. To jest nieprawda – wyjaśnia.

Na wczorajszym spotkaniu były opracowywane kryteria, na jakiej zasadzie mają być zwalniani pracownicy. Związkowcy domagają się wyliczeń od spółki, które mają wykazać jak zwolnienia wpłyną na sytuację finansową LOT-u.

Oficjalne stanowisko Lotu się nie zmienia. Spółka podkreśla – zwolnienie to konieczność, ze względu na pandemię i trudną sytuacje w lotnictwie. Spółka w przesłanym do nas oświadczeniu podkreśla, że ruch lotniczy do normy wróci najwcześniej za cztery lata.

Zaproponowaliśmy kryteria, którymi przy redukcji etatów spółka będzie się kierowała – mówi rzeczni PLL LOT Krzysztof Moczulski. – Pracownicy opuszczający PLL LOT otrzymają ponadstandardowe pakiety wsparcia obejmujące odprawy, wsparcie doradcze, a ci, którzy ze względu na pandemię mieli zmniejszony czas pracy otrzymają wsparcie takie, jakby pracowali na cały etat – dodaje.

Kolejne rozmowy przedstawicieli LOT-u ze związkowcami w piątek.

Czytaj też:

Zwolnienia w spółce LOT. „Nie wykluczamy pójścia do sądu”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone