SŁUCHAJ ONLINE
MENU

GITD po pierwszych kontrolach w Arrivie: są nieprawidłowości

Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur/fot. GITD, Twitter

Pierwsze wyniki kontroli w firmie Arriva, która rozpoczęła się w drugiej połowie maja wskazują na to, że były wykrywane pewne nieprawidłowości w zakresie nieprzestrzegania norm czasu pracy kierowców – powiedział w środę Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

W środę przed siedzibą Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Warszawie odbył się briefing prasowy z udziałem Głównego Inspektora Transportu Drogowego Alvina Gajadhura oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego Krzysztofa Chojnackiego.

Kontrole drogowe i w siedzibach firm

W trakcie briefingu Alvin Gajadhur zapewnił, że inspektorzy w całym kraju „prowadzili, prowadzą i będą prowadzili systematyczne kontrole autobusów komunikacji miejskiej”.

Jak dodał, od początku roku przeprowadzono blisko 2,3 tys. kontroli drogowych. – Prowadzimy również kontrole w siedzibach firm realizujących przewozy w ramach komunikacji miejskiej – podkreślił, dodając, że w firmie Arriva kontrola ta rozpoczęła się w drugiej połowie maja. Jak wskazał, w jej ramach analizowane są m.in. uprawnienia kierowców oraz stan pojazdów dopuszczanych do ruchu.

Gajadhur doprecyzował, że analizowanych jest ok. 1,2 tys. kierowców, z czego ok. 120 jest podanych dokładnej analizie – także m.in. w zakresie przestrzegania norm czasu pracy. Jak dodał, pierwsze wyniki wskazują na to, że były wykrywane pewne nieprawidłowości w zakresie nieprzestrzegania norm czasu pracy kierowców. – Szczegóły podamy po zakończeniu kontroli, gdyż jeszcze te rzeczy są analizowane – zaznaczył.

Brak ciągłości przeglądów pojazdów

Z kolei w przypadku kontroli taboru na blisko 400 pojazdów, które są w posiadaniu firmy, w ponad 20 przypadkach inspektorzy wykryli brak ciągłości badań technicznych pojazdów. – Ale to też musi jeszcze zostać dokładnie przenalizowane – wskazał Gajadhur.

Szef GITD poinformował również, że w środę rozpoczęła się kontrola w trzech firmach świadczących usługi komunikacyjne na terenie Warszawy. – Przede wszystkim będziemy sprawdzali, czy kierowcy nie pracują równocześnie w kilku firmach – wskazał, dodając, że może to skutkować nieprzestrzeganiem norm czasu pracy.

Ocenił przy tym, że „to właśnie ZTM powinien weryfikować takie rzeczy, natomiast z informacji, które posiadamy, wynika, że miasto nie dopełnia swoich obowiązków i takich rzeczy nie weryfikuje”.

Krzyżowe kontrole w trzech firmach w Warszawie

Z kolei Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Krzysztof Chojnacki przekazał, że rozpoczęte w środę kontrole w trzech przedsiębiorstwach świadczących usługi przewozowe na terenie miasta stołecznego Warszawy, po raz pierwszy mają formułę kontroli krzyżowej. – W dniu dzisiejszym zabezpieczamy materiały w trzech firmach. Tylko w jednej z firm już udało nam się zabezpieczyć dokumenty jeśli chodzi o pracę ponad 1,3 tys. kierowców – powiedział Chojnacki na briefingu prasowym.

Dodał, że w kolejnych dwóch firmach szacunkowa liczba dokumentów, które zostaną zabezpieczone będzie dotyczyła odpowiednio 4 i 1,5 tys. kierowców.

Skala materiału jaki musimy przeanalizować jest przeogromna – ocenił Chojnacki. Dodał, że w środę zabezpieczony został materiał dotyczący kierowców, karty pracy, ale również materiał dotyczący funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz „wszelkiego rodzaju zezwolenia, licencje, dokumenty dotyczące pojazdów”.

W związku z dwoma głośnymi wypadkami w stolicy policjanci ze stołecznej drogówki rozpoczęli w środę wzmożone kontrole stanu trzeźwości i stanu psychofizycznego kierowców miejskich autobusów. Warszawski ratusz zawiesił też umowę z firmą Arriva, dla której pracowali obaj kierowcy uczestniczący w wypadkach.

Czytaj też:

Arriva: żaden z kierowców nie przystąpi do pracy bez narkotestu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone