SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Program budowy 100 obwodnic. Rusza przetarg w Skaryszewie

Przetarg na obwodnicę Skaryszewa/fot. GDDKiA

To pierwszy taki przetarg na Mazowszu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szuka firmy, która zaprojektuje obwodnicę Skaryszewa. Ma to być pierwsza z dziewięciu dróg w ramach programu budowy stu obwodnic.

Obwodnica Skaryszewa będzie miała sześć kilometrów. Powstanie w nowym śladzie drogi krajowej numer 9 – będzie więc prowadzić z północy na południe. Jak czytamy na stronie GDDKiA, „to ważny szlak komunikacyjny w kierunku Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa i dalej Rzeszowa”. Obwodnica ma być uzupełnieniem planowanej drogi ekspresowej S12.

Jeszcze nie wiadomo, czy powstanie po wschodniej czy zachodniej stronie Skaryszewa. Drogowcy na początek muszą opracować dokumentację, a później uzyskać decyzję środowiskową.

Budowa stu obwodnic

W lutym poznaliśmy szczegóły rządowego programu, który zakłada budowę stu obwodnic w całym kraju, w tym dziewięciu w województwie mazowieckim. Ruch tranzytowy, poza Skaryszewem, ma omijać też Ciechanów, Lipsko, Łąck, Ostrołękę, Pułtusk, Siedlce, Sokołów Podlaski i Zwoleń.

Obwodnice mają powstawać m.in. wokół tych miejscowości, gdzie notowane jest największe natężenie ruchu oraz gdzie notowana jest największa liczba wypadków. Przy wyborze lokalizacji brano także pod uwagę poprawę dostępu do miejscowości i regionów turystycznych. Koszt budowy stu obwodnic ma wynieść blisko 30 miliardów złotych. Długość wszystkich tras szacowana jest na przeszło 800 kilometrów.

Sto nowych obwodnic w Polsce ma powstać do 2031 roku.

Więcej szczegółów TUTAJ.

Czytaj też:

Dziewięć nowych obwodnic na Mazowszu. Ruszyły konsultacje

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone