SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Frasyniuk z zarzutami naruszenia nietykalności cielesnej policjantów

Fot. Tomasz Leśniowski/ CC BY-SA 4.0

– Prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie przesłuchał Władysława Frasyniuka, postawił mu zarzut naruszenia nietykalności cielesnej dwóch policjantów na służbie, przesłuchanie trwało 10 minut, potem Frasyniuk został zwolniony do domu – powiedział prokurator Łapczyński.

Policja zatrzymała w środę we Wrocławiu Władysława Frasyniuka. Opozycjonista z czasów PRL ma być przesłuchany w warszawskiej prokuraturze w charakterze podejrzanego wz. ubiegłorocznym incydentem podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej.

O zatrzymaniu Frasyniuka poinformowała na jednym z portali społecznościowych jego żona Magdalena Dobrzańska-Frasyniuk. „06.10 policja w kajdanach wyprowadziła Władka. Niech żyje dobra zmiana!” – napisała. W rozmowie z PAP Dobrzańska-Frasyniuk powiedziała, że zatrzymanie męża nie było zaskoczeniem. Mec. Piotr Schramm, reprezentujący Frasyniuka powiedział, że kwestionuje intencje, tezę i sam zarzut prokuratorski. – Jest on (zarzut -PAP) w naszej ocenie absolutnie bezzasadny w rozumieniu prawnym. Nie będziemy z jednej strony przyznawać się, z drugiej strony nie sądzę, żebyśmy w dniu dzisiejszym mieli jakąś intencję do dłuższej rozmowy z prokuratorem – powiedział mecenas.

Zatrzymanie ma związek z incydentem, do którego doszło podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej 10 czerwca 2017 r. Jak informowała policja zakłóciło ją kilkadziesiąt osób, które na Krakowskim Przedmieściu usiadły na jezdni, próbując w ten sposób zatrzymać przemarsz uczestników obchodów przed Pałac Prezydencki. Wśród kontrmanifestantów – których usunęli policjanci – był m.in. Frasyniuk. Na początku lipca ubiegłego roku usłyszał on zarzut „przeszkadzania w przebiegu niezakazanego zgromadzenia”. Frasyniuk dwukrotnie nie stawił się w warszawskiej prokuraturze – 12 stycznia i 1 lutego. – Postanowienie o przedstawieniu zarzutów zostało wydane i podejrzany nie uniknie wykonania czynności procesowych – powiedział wcześniej PAP rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Łukasz Łapczyński, po tym jak Frasyniuk kolejny raz nie stawił się w prokuraturze.

W wydanym w styczniu oświadczeniu Frasyniuk podkreślał, że wezwanie do prokuratury ma charakter „politycznej represji przygotowanej na polecenie funkcjonariuszy Prawa i Sprawiedliwości”.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone