SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Fałszywe SMS-y o mobilizacji. Marek Opioła: zwrócę się do szefa ABW

fot. RDC

– Zwrócę się do szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o wyjaśnienia – zapewniał w „Poranku RDC” Marek Opioła. W ten sposób szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych odniósł się do fałszywych informacji, rzekomo rozsyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, ws. zgłaszania się mężczyzn do urzędów gmin.

We wtorek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informowało, że nie wysyłało SMS-ów z alertami dotyczącymi zgłaszania się mężczyzn do urzędów gmin. Miały one trafić do odbiorców w poniedziałek. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informację o fałszywym alercie otrzymało od mieszkańców gmin na wschodzie Polski.

Portal InfoSecurity24, informował we wtorek, że od nadawcy podpisanego jako „Alert RCB” miały zostać wysłane na komórki wiadomości tekstowe m.in. o następującej treści: „Uwaga! Mężczyźni w wieku 18-65 lat zamieszkali na terenie gminy Dukla zobowiązani są do stawienia się na terenie urzędu gminy w dniu 27.11.2018 o godzinie 10.00 w związku z sytuacją kryzysową na Ukrainie. Proszę oczekiwać dalszych komunikatów”. RCB zaprzeczyło, że wysyłało takie SMS-y.

„Zbadam tę kwestię”

Jak przypomniał w „Poranku RDC” Marek Opioła, incydent złożył się w czasie z eskalacją konfliktu na Ukrainie. – Koincydencja tych dwóch zdarzeń jest wyjątkowo niebezpieczna. Powinniśmy sprawdzić, czy nie było ingerencji z zewnątrz – podkreślił.

Zbadam tę kwestię i zwrócę się do szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o wyjaśnienie, czy nie doszło do jakiejkolwiek ingerencji – zapowiedział szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

„Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego otrzymała sygnał o wysyłaniu fałszywych Alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Z dotychczasowych informacji wynika, że wskazane działania miały charakter lokalny. ABW rozpoczęło wyjaśnianie wszelkich okoliczności incydentu” – napisał w informacji prasowej rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Program „Alert RCB” ruszy oficjalnie 12 grudnia, a obecnie trwa jego pilotaż. Ma on ostrzegać użytkowników telefonów komórkowych o możliwym zagrożeniu.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone