SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Doradztwo zawodowe w szkołach z warszawskiego Śródmieścia. „Diagnozować i pomagać”

fot. Pixabay

– Młodzież trzeba wspomóc już w ostatnich klasach szkoły podstawowej, kiedy ci młodzi ludzie muszą zdecydować, jaki kierunek obiorą i jaka będzie ich przyszłość – mówiła o inauguracji programu „Chwytam zmianę” Beata Bielińska-Jacewicz z Wydziału Oświaty i Funduszy Europejskich Urzędu Dzielnicy Śródmieście w Warszawie.

Program „Chwytam zmianę” dedykowany jest dla uczniów oraz nauczycieli ze szkół znajdujących się na terenie warszawskiej dzielnicy Śródmieście. Ma to pomóc uczniom kończącym naukę skutecznie szukać pracy oraz zwiększyć kompetencje nauczycieli i przygotować ich do pełnienia roli doradców zawodowych.

Jak powiedziała w „Wieczorze RDC” Beata Bielińska-Jacewicz, młodzież trzeba wspomagać już w ostatnich klasach szkoły podstawowej. – Wówczas ci młodzi ludzie muszą zdecydować, jaki kierunek obiorą i jaka będzie ich przyszłość. W ramach projektu „Chwytam zmianę” chcemy wykształcić w ramach studiów podyplomowych piętnastu nauczycieli, którzy uzyskają uprawnienia do świadczenia doradztwa edukacyjno-zawodowego. Poza tym w ramach tego projektu przewidujemy 10 kursów dokształcających w zakresie kompetencji miękkich – podkreśliła.

„Diagnozować i pomagać”

Dodała, iż chodzi o to, żeby jak najwcześniej „diagnozować i pomagać” dzieciom w wyborze swojej drogi. – Dlatego ważne jest, aby doradztwo zawodowe weszło do szkół podstawowych. Ten projekt uwzględnia mechanizm, który daje nauczycielowi umiejętności stojące u podstaw tego zawodu. On musi umieć dotrzeć do współczesnej młodzieży – zaznaczyła Bielińska-Jacewicz.

Zwróciła również uwagę, iż często jest tak, że to, co ktoś robi jako hobby, może być jego zawodem, ale taka osoba nie zdaje sobie zwykle z tego sprawy. – Pomoc w odkrywaniu swoich umiejętności może spowodować, że pasja i naturalne zdolności ucznia będą wykorzystane w jego pracy zawodowej. Efekty programu będą widoczne w lepszych wyborach uczniów. Dodatkowo nauczyciele będą mieli większy autorytet, a dodatkowo poczują się bardziej swobodni i twórczy, co będzie się przekładało na młodzież – powiedziała w „Wieczorze RDC” Beata Bielińska-Jacewicz.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone