SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Od 1 stycznia darmowe przejazdy KM i WKD dla osób niepełnosprawnych

Koleje Mazowieckie/fot. Jakub Murat/CC BY-SA 4.0

Pierwszego stycznia ruszy pilotażowo mazowiecka karta dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością. Dzieci i ich opiekunowie będą mogli liczyć na 100 procent zniżki w pociągach Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej – poinformował w czwartek Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Dzieci z niepełnosprawnością i ich opiekunowie będą mogli liczyć także na duże zniżki w mazowieckich instytucjach kultury. Samorząd zamierza zaprosić do katalogu partnerów nie tylko samorządy, ale też mazowieckich przedsiębiorców – czytamy w komunikacie urzędu. Do partnerów karty zapraszane są m.in. jadłodajnie, kawiarnie, sklepy i sklepy z rękodziełami.

Kogo obejmą ulgi?

Prace nad wprowadzeniem karty rozpoczęły się z inicjatywy rodziców i osób związanych zawodowo z dziećmi z niepełnosprawnością. Karta ma od 2020 r. obejmować preferencjami niepełnosprawne dzieci i młodzież do 18 lat i opiekuna. Mazowsze będzie pierwszym województwem wprowadzającym takie rozwiązanie.

Trwają prace nad regulaminem, wzorem karty i katalogiem partnerów. Przystąpienie do projektu zgłosiły instytucje kultury samorządu województwa mazowieckiego – teatry, muzea czy skanseny. Oferowane przez nie zniżki wyniosą od 50 procent.

Bezpłatne przejazdy KM i WKD

Ulgi dotyczyłyby również środków transportu Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Dotąd dzieciom z niepełnosprawnością i opiekunowi w KM ustawowo przysługiwała zniżka od 78 proc. Mazowiecka karta pozwoli skorzystać z bezpłatnych przejazdów.

Na Mazowszu mieszka ok. 50 tys. dzieci z niepełnosprawnością. Samorząd województwa planuje zabezpieczyć na pilotaż związany z wprowadzeniem Mazowieckiej karty dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością 2 mln zł.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone