SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Czym jest wolność? Ruszyło „Kameralne Lato” w Radomiu

W niedzielę start "Kameralnego Lata" w Radomiu/fot. Przemysław Skrzydło/Kameralne Lato - Facebook

Jubileuszowa edycja „Kameralnego Lata”. W niedzielę 3 lipca festiwal filmowy po raz 15. rozpoczął się w Radomiu. Tym razem hasłem jest Freedom Film Festival. O idei wydarzenia rozmawialiśmy w „Poranku RDC” z Łukaszem Adamskim, dyrektorem artystycznym wydarzenia.

– Wszystkie te filmy dotykają tematu wolności i to jest coś, co jest wyjątkowe w tym roku. Widzowie festiwalu już się przyzwyczaili, że mogą obejrzeć naprawdę ciekawe filmy krótkometrażowe polskie, ale filmy międzynarodowe to bardzo ciekawe spojrzenie filmowców o różnej wrażliwości na kwestie wolności. Jak patrzą na wolność Chińczycy, jak patrzą Australijczycy, jak patrzą twórcy z Kenii? – mówił w RDC Łukasz Adamski.

Akcenty ukraińskie

Będą liczne akcenty ukraińskie. – Będzie sekcja filmów z Ukrainy, kręconych przed wojną oczywiście. To też dowód na to, jak ciekawa jest ukraińska kinematografia. To są filmy, które wchodzą w różne gatunki filmowe, science fiction, transhumanizm. Ciekawy kulturowo, kulturalnie, popkulturowo kraj jest niszczony przez faszystowski reżim Władimira Putina – podkreślał dyrektor artystyczny.

Chcemy stworzyć przestrzeń do dyskusji o wolności – powiedziała nam natomiast dyrektor organizacyjna festiwalu Karolina Adamczyk. – O wolności w różnych kontekstach. W kontekście geopolitycznym, w kontekście wolności twórczej, w kontekście wolności osobistej. Będzie to okazja do spotkań i debaty z twórcami oraz z mieszkańcami Radomia, by wspólne przyjrzeć się temu konceptowi – tłumaczyła.

Poza trzema konkursami filmowymi, w programie imprezy także pokazy plenerowe i warsztaty dla młodych filmowców. Kameralne Lato potrwa do 9 lipca.

Posłuchaj całej rozmowy:

Poranek RDC: Festiwal Kameralne Lato w Radomiu

Czytaj też:

„Wakacje na scenie” w Płocku. Dziś rekrutacja na półkolonie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone