SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Chiński Rok Małpy. „Symbol nieokiełznanej ciekawości świata i kreatywnej energii”

fot.See-ming Lee/flickr CC-BY-SA 2.0

W chińskiej tradycji małpa oznacza nieokiełznaną ciekawość świata oraz kreatywną energię. To znak odkrywców, pionierów poszukujących nowych dróg rozwoju. – 8 lutego rozpoczyna w Chinach rozpoczyna się nowy rok – Rok Małpy – mówiła w audycji „Mnie się to podoba” Agnieszka Skawińska (sinolog, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Chińskiej).

Chiński nowy rok, w zależności od regionu, będzie różnie obchodzony – inaczej na północy, inaczej na południu. Cechą wspólną będzie spotkanie z rodziną – wyjaśniała Skawińska. – Jedną z tradycji jest wręczanie dzieciom czerwonych kopert z pieniędzmi – dodała. Jak tłumaczyła, czerwień jest dla Chińczyków kolorem szczególnym. – Oznacza szczęście, pomyślność. Dlatego dobrze, jeśli noworoczne fajerwerki również są czerwone – podkreśliła.

Sinolog opowiadała, że w Chinach nie wita się nowego roku tańcami i hucznymi imprezami. – Najważniejsze jest spotkanie z rodziną, jedzenie, biesiadowanie. Na północy to będą głownie chińskie pierogi, na południu raczej słodycze – mówiła.

„Pole” i „siła”

Skawińska tłumaczyła, że język chiński składa się z 60 tys. znaków. – Ale język się upraszcza. Zwykle słowo składa się z dwóch znaków. Żeby przeczytać gazetę, trzeba znać ich 6 tys. – oceniła. – Słowo „mężczyzna” składa się z dwóch znaków, oznaczających „pole” i „siła”, kobieta to jeden znak i znaczy po prostu „kobieta” albo „dobro” – wyjaśniała.

Jak zauważył gość RDC, bardzo ważne, żeby każda kreska była narysowana w odpowiedniej kolejności i pod odpowiednim kątem.

„Jadłeś już?”

Jak powinien zachować się Europejczyk podczas spotkania z Chińczykiem? – Możemy pozwolić sobie na pewną swobodę, np. podanie ręki nie jest zabronione – wyjaśniała sinolog. – Natomiast jeśli spotyka się dwóch Chińczyków, to nie witają się w ten sposób. Nie mówi się również zwykłego „dzień dobry”, ale zadaje się pytanie, najczęściej „czy już jadłeś?”. Można również zadać pytanie retoryczne, adekwatne do sytuacji, np. „czekasz na autobus?” – tłumaczyła. Kontakt fizyczny, taki jak np. przytulenie, czy poklepanie po ramieniu jest dopuszczalne tylko między osobami tej samej płci.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone