SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Biskup płocki zniósł częściowo dyspensę od udziału w mszy świętej

fot. PAP/Marcin Obara

Biskup płocki Piotr Libera odwołał ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedziele oraz w święta nakazane. Utrzymał natomiast do odwołania dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zakażeniem.

Swą decyzję biskup płocki ogłosił w wydanym dekrecie. Przypomniał jednocześnie „o konieczności zachowania w kościołach obowiązujących zasad sanitarnych” – podała w piątek w komunikacie kuria diecezjalna.

– W związku z ogłoszoną dnia 27 maja 2020 r. decyzją władz państwowych dotyczącą zniesienia limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co – de facto – daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym oraz w związku z komunikatem Przewodniczącego KEP – Konferencji Episkopatu Polski ks. abpa Stanisława Gądeckiego z dnia 27 maja 2020 r., niniejszym odwołuję ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane z dnia 17 kwietnia 2020 r. – oświadczył bp Libera.

Utrzymana do odwołania została dyspensa od obowiązku uczestnictwa we mszy św. „w niedziele i święta nakazane dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), osób, które czują obawę przed zarażeniem”.

To kolejna decyzja bp Libery, dotycząca dyspensy na terenie diecezji płockiej w związku z epidemią koronawirusa. Pierwsza została udzielona w marcu, zgodnie z rekomendacją Rady Stałej KEP, a następna przedłużyła termin jej obowiązywania do połowy kwietnia. Wtedy też „dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, dla wszystkich wiernych diecezji płockiej oraz wszystkich osób przebywających na jej terenie” została przedłużona do odwołania.

Diecezja płocka, obejmująca obecnie swym zasięgiem 11 tys. km kw. na terenie części województw mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego, została utworzona w 1075 r. i należy do najstarszych w Polsce.

Czytaj też: Kard. Nycz odwołał dyspensę od udziału w niedzielnych mszach

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone