SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Premier w Radomiu: dofinansowanie dla OSP przyznane na stałe

Premier Mateusz Morawiecki / fot. PAP/Piotr Nowak

Dofinansowanie dla Ochotniczych Straży Pożarnych będzie przyznane na stałe; chcemy je rozszerzać – powiedział w środę w Radomiu premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dziękował druhom i druhnom z OSP, a także funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej za służbę. Premier podkreślił, że strażacy cieszą się wielkim uznaniem wśród Polaków.

Morawiecki nawiązał do tego, że dzięki nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej, Ochotnicze Straże Pożarne otrzymają w tym roku wsparcie z budżetu państwa w wysokości 82 mln zł. Szef rządu zaznaczył, że przeznaczenie środków, które rząd zdobył „z uszczelnienia systemu podatkowego, z wygranych bitew z mafiami VAT-owskimi„, dla OSP ma pomóc sfinansować zakup najbardziej potrzebnego sprzętu w jednostkach OSP.

Stałe finansowane

To będzie na stałe przyznane finansowanie, które chcemy rozszerzać – powiedział Morawiecki. – Wiemy dobrze, że konieczny jest nowoczesny sprzęt, przeszkoleni druhowie, dobrze współpracujący z funkcjonariuszami PSP – stwierdził premier.

We wrześniu zatwierdzono podział środków, o które wnioskowały ochotnicze straże pożarne. Pieniądze pochodzą z budżetu państwa w ramach dodatkowego wsparcia, które wynika z nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej. W tym roku na ten cel przeznaczono 82 mln zł. Z dofinansowania skorzysta ponad 14,3 tys. jednostek OSP. Za wypłatę dodatkowego wsparcia dla OSP będzie odpowiedzialny Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

Pół miliona ochotników

W jednostkach OSP w całym kraju służy około pół miliona strażaków ochotników, a ponad 100 tys. jest w gotowości do bezpośrednich działań ratowniczych. Ponad 4400 jednostek OSP i niemal 200 tys. ochotników włączonych jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2018 roku OSP w całej Polsce wyjeżdżały do różnych akcji ponad 140 tysięcy razy. Wspólnie z Państwową Strażą Pożarną ochotnicy współdziałali 109 tysięcy razy.

Czytaj też:

Stopień alarmowy BRAVO-CRP w całym kraju w związku z wyborami

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone