SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Beatyfikacja kard. S. Wyszyńskiego i m. E. Czackiej. Cykl reportaży w RDC!

fot. Piotr Łoś/RDC

W najbliższą niedzielę 12 września uroczystość beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża i zakładu dla niewidomych w Laskach. Z tej okazji Radio dla Ciebie przygotowało cykl wyjątkowych reportaży, które od dziś są emitowane na naszej antenie! Zapraszamy codziennie o 16:30.

Zapraszam na cykl reportaży. Poznamy życie matki Elżbiety Róży Czackiej i osób z nią związanych, które wspólnie z matką utworzyły Dzieło Lasek – mówi autor reportaży, dziennikarz Radia dla Ciebie Piotr Łoś.

Dzieło Lasek to Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz Zakładu dla Ociemniałych w Laskach koło Warszawy.

Reportaże o Dziele Lasek

Matka Róża Czacka chciała przywrócić osoby z niepełnosprawnościami społeczeństwu – opowiadał w „Poranku RDC” Piotr Łoś. – W czasach, kiedy zaczynała swoją działalność, niewidomi byli traktowani po macoszemu. – Niepełnosprawnych na wsiach gdzieniegdzie chowało się po domach. Wtedy tak daleko to nie szło, mówimy jednak o środowiskach inteligenckich. Niemniej rzeczywiście nie rozumiano niewidomych i nie wiedziano do końca, jak im pomóc – mówił autor wyjątkowych nagrań.

Matka Czacka chciała sprawić, żeby niewidomi mogli samodzielnie żyć w społeczeństwie. – Żeby ci ludzie żyli wśród nas, rozwijali się i sami decydowali o sobie. Chodziło o to, żeby dać im wędkę, aby sami pracowali nad swoim życiem i swoimi sprawami, na ile było to możliwe – powiedział Łoś.

Dziś Laski to nie tylko wielka praca, ale też wszechobecny duch Matki Czackiej. – Ten duch najbardziej obecny jest w kaplicy. Obok jest pokoik, w którym mieszkała matka Czacka. Tam jest małe okienko. I gdy matka była już schorowana, otwierano to okienko, dzięki czemu, będąc u siebie w pokoju, mogła w pełni uczestniczyć w Eucharystii – wyjaśniał Łoś.

Posłuchaj całej rozmowy:

Poranek RDC: Matka Elżbieta Róża Czacka i Dzieło Lasek – wyjątkowe reportaże w Radiu dla Ciebie

W poszczególnych reportażach opowiemy o Laskach jako miejscu życia i pracy Sługi Bożej E. R. Czackiej, o szczególnym wymiarze duchowym Dzieła Lasek, jak też o wybranych osobach z kręgu najbliższych współpracowników Założycielki Zakładu.

Finałem naszej podróży po historii i duchowości Dzieła Lasek będzie reportaż opisujący okres wojny i okupacji w życiu Dzieła Lasek (Laski, Wrociszew, Żułów, Kozłówka), kiedy nastąpiło cudowne zespolenie duchowe wówczas młodego ks. prof. Stefana Wyszyńskiego, jako duszpasterza sióstr i niewidomych, z matką Elżbietą Różą Czacką, jej posługą i oddaniem swego życia Bogu.

W reportażach wystąpią siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża, ale też świeccy, którzy jeszcze z młodości, dzieciństwa E. R. Czacką znali lub byli pod przemożnym wpływem jej duchowości, jak np. s. Radosława Podgórska, s. Faustyna, s. Benedykta, Władysław Gołąb, dr Józef Placha, prof. Henryk Przewłocki, Janina z Przewłockich Okęcka, Anna Fic-Lazor, a z archiwum radiowego autora: śp. Michał Żółtowski. Fragmenty wspomnień i notatek matki Elżbiety Róży Czackiej przeczyta aktorka Halina Winiarska-Kiszkis.

Reportaży można słuchać na naszej antenie od poniedziałku do piątku o godzinie 16:30.

Niewidoma hrabianka zakonnicą

Zanim została zakonnicą, Róża Czacka była zamożną hrabianką, która w wieku 22 lat straciła wzrok. Zamiast oczekiwać pomocy dla siebie, poświęciła całe życie wsparciu niewidomych. Swoją ideę oparła na trzech filarach: zakon, świeccy, niewidomi, która zbudowana na bardzo wyraźnym katolicyzmie, przyjęła nazwę TRIUNO. Od samego początku Laski przyciągały nie tylko wymienione grupy osób, ale też niewierzących, intelektualistów, często pochodzenia żydowskiego, ziemian, arystokratów oraz wielu innych, poszukujących duchowej strawy.

Nie wszyscy współcześni rozumieli matkę Elżbietę Różę Czacką z jej ideą pełnego uczestnictwa kalekich w życiu i wychowania młodych niewidomych ku jak największej samodzielności. Borykała się z niechęcią (również w sferach rządowych), czasami złośliwościami na temat swojej osoby, jak i Dzieła, które tworzyła w zespole wielu współpracowników, a szczególnie z o. Władysławem Korniłowiczem, ks. Antonim Marylskim, Henrykiem Ruszczycem, a potem także Zofią Morawską.

Zgromadzenie, jak i Zakład dla Ociemniałych niemal stale borykały się z trudnościami bytowymi – zawsze jednak nadchodziła jakaś pomoc. Czacka wierzyła głęboko, że to, co robiła, jest pod opieką Boga, Jemu też oddała wszystko, twierdząc uparcie, że „To Dzieło z Boga jest i dla Boga, innej racji bytu nie ma. Gdyby zboczyło z tej drogi, niech przestanie istnieć”.

Modlitewna mobilizacja

Z kolei uroczystościom beatyfikacyjnym w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będą towarzyszyły relikwie błogosławionych niesione przez Karolinę Gawrych i siostrę Nullę – uzdrowionych za przyczyną matki Czackiej i Prymasa Tysiąclecia.

Siostra Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża w 1988 roku przeszła rozległą operację związaną z rakiem tarczycy. Po udanym zabiegu pojawiły się nawroty choroby, a kolejna terapia nie przyniosła efektów. Siostry ze wspólnoty dziewięć razy dziennie modliły się za wstawiennictwem kardynała Wyszyńskiego modlitwą beatyfikacyjną, prosząc o cud. Jak mówiła siostra Nulla, nad ranem 15 marca 1989 roku, po trudnej nocy przyszła odpowiedź na modlitwy.

Prosiłam tylko Boga, by umrzeć wśród sióstr, bo tak realnie czułam, że każdy oddech jest tym ostatnim, guz był wielkości pięciu centymetrów, pojawił się jakiś krwotok z nosa, którego nie można było opanować, lek powodował zaciskanie gardła, więc po ludzku była to tragiczna noc, a nad ranem jakaś ulga, z biegiem czasu nie ma śladu – opowiadała uzdrowiona siostra Nulla.

Za przyczyną Matki Elżbiety Róży Czackiej uzdrowienia doświadczyła również siedmioletnia Karolina Gawrych. 29 sierpnia 2010 roku dziewczynkę przygniotła belka huśtawki. Urazy głowy były tak duże, iż lekarze spodziewali się, że jeśli dziewczynka nie umrze, pozostanie w stanie wegetatywnym lub będzie miała poważne uszkodzenia, m.in. wzroku i słuchu. Notariusz w procesie beatyfikacyjnym matki Czackiej, siostra Radosława Podgórska wspominała modlitewną mobilizację sióstr franciszkanek Służebnic Krzyża zanoszonych za przyczyną ich założycielki o zdrowie dziecka.

12 września był niesamowity kryzys, zaczęło się prężenie mięśni, co oznaczało, że dziewczynka może umrzeć – mówiła siostra Podgórska. Opowiadała, że po tym krytycznym momencie, ku zdziwieniu lekarzy, stan zdrowia dziewczynki zaczął się poprawiać. – Bardzo modliłyśmy się, wierzyłyśmy, że jest to czas działania matki Elżbiety, że Pan Bóg tego chce – dodała siostra. Karolina Gawrych po dwóch miesiącach leczenia opuściła szpital, a obecnie jest studentką pierwszego roku psychologii.

Potwierdzone cuda

Cuda uzdrowienia po odpowiednich procesach kanonicznych – zbadaniu ich z punktu widzenia medycyny i teologii – potwierdziła Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych. Orzeczenie o ich autentyczności stanowiło ostatni etap procesów beatyfikacyjnych. We wrześniu 2019 roku komisja kardynałów i biskupów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych potwierdziła autentyczność uzdrowienia za wstawiennictwem Sługi Bożego kardynała Wyszyńskiego, a 2 października 2019 roku papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu o cudzie, co stanowiło ostatni etap jego procesu beatyfikacyjnego.

27 października 2020 roku papież Franciszek upoważnił prefekta Kongregacji, kardynała Marcello Semeraro do ogłoszenia dekretu dotyczącego cudu przypisywanego wstawiennictwu Elżbiety Róży Czackiej.

Główne uroczystości na Wilanowie

Kardynał Marcello Semeraro będzie również przewodniczył mszy św. beatyfikacyjnej. Liturgię będzie koncelebrowało 600 księży, 80 biskupów z Polski oraz 45 biskupów z zagranicy.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego beatyfikacji bp Rafał Markowski poinformował, że zgodnie z założeniami w uroczystościach na miejscu weźmie udział ok. 7 tys. osób. – W świątyni górnej i dolnej będzie ok. 3,5 tys. wiernych oraz ok. 3,5 tys. w pięciu sektorach na zewnątrz budynku – powiedział duchowny.

Wyjaśnił, że do udziału w uroczystości zaproszone zostały wyłącznie delegacje z poszczególnych diecezji oraz środowisk i instytucji związanych z kard. Wyszyńskim i Matką Czacką. – Z 44 diecezji w Polsce na liturgię wejdzie po trzech kapłanów i cztery osoby świeckie z każdej diecezji. Pozostałe 50 reprezentantów z poszczególnych diecezji będzie uczestniczyło w uroczystościach na zewnątrz – powiedział bp Markowski.

Posłuchaj:

Religie: o postaci S. Róży Marii Czackiej

Religie: „Prymas Wyszyński- Wiara, Nadzieja, Miłość”

Czytaj też:

Około 7 tys. osób na beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone