Wiadomości
Udostępnij:
Chersoń pod rosyjskim ostrzałem. Nie żyją dwie osoby
-
12.01.2024 22:51
-
Aktualizacja: 22:21 12.01.2024
Piątek 12 stycznia to 688 dzień wojny w Ukrainie. Rosyjska artyleria znów ostrzelała Chersoń na południu Ukrainy; w ostrzale zginęły dwie osoby — poinformował w piątek szef obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin. Jedną z ofiar śmiertelnych jest 80-letnia kobieta.
Ostrzał Chersonia nastąpił około południa, Rosjanie otworzyli ogień z lewego, okupowanego brzegu Dniepru - poinformował szef władz miejskich Chersonia Roman Mroczko. Starsza kobieta, która w chwili ostrzału przebywała na zewnątrz, zginęła.
Drugą ofiarą śmiertelną jest kierowca samochodu zaparkowanego w rejonie miejsca ostrzału. Częściowo spalone ciało znaleziono w aucie - podał portal Ukraińska Prawda.
„Rosja po raz kolejny potwierdziła, że jest krajem terrorystycznym” - oświadczył Prokudin w komentarzu na Telegramie.
Dostawy węgla na terenach okupowanych tylko dla posiadaczy rosyjskich paszportów
Na terenach obwodu chersońskiego okupowanych przez Rosję dostawy węgla są przydzielane wyłącznie osobom, które przyjęły paszporty wroga; pozostali tam obywatele Ukrainy zostali narażeni na śmierć z powodu wychłodzenia organizmu - zaalarmował portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińskie siły zbrojne.
Na Chersońszczyźnie utrzymuje się mroźna pogoda, a wiele wsi kontrolowanych przez wroga pozostaje bez dostępu do energii elektrycznej, ponieważ okupacyjna administracja nie potrafi zapewnić mieszkańcom podstawowych usług. Rosjanie wykorzystują jednak w cyniczny sposób nawet tę sytuację, dążąc do zmiany struktury narodowościowej regionu - czytamy na łamach rządowego serwisu.
Zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, w tym Chersoń, jest kontrolowana przez stronę ukraińską od listopada 2022 roku. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki znajdują się pod rosyjską okupacją.
Z zajętych przez Rosję terenów na wschodzie i południu Ukrainy regularnie napływają doniesienia, że osoby legitymujące się tylko ukraińskimi dokumentami tożsamości mają tam trudności ze znalezieniem pracy, otrzymaniem pomocy medycznej czy załatwieniem jakichkolwiek spraw urzędowych.
Czytaj też: Rosyjski atak rakietowy na Charków. Jedenaście osób rannych
Źródło:
Autor:
RDC /DJ
Kategorie: