Ponad dwieście tysięcy odwołanych wizyt u lekarza. Zapisują się do specjalisty i nie przechodzą

  • 09.04.2024 10:28

  • Aktualizacja: 10:30 09.04.2024

Pacjenci nie przyszli na ponad dwieście tysięcy wizyt w ubiegłym roku. To oznacza, że średnio każdego dnia pacjenci nie zjawili się na ponad 640 umówionych konsultacjach. Z powodu nieodwoływania wizyt w miejskich przychodniach i szpitalach w Warszawie wydłużają się kolejki do lekarzy, w tym do lekarzy specjalistów.

W zeszłym roku w miejskich przychodniach i szpitalach pacjenci nie zjawili się na ponad 235 tys. wizyt. Z tego powodu wydłużają się kolejki do lekarzy, w tym również do lekarzy specjalistów. Wystarczy wcześniej skontaktować się z placówką medyczną i odwołać wizytę. Im szybciej to zrobimy, tym większa szansa, że z wolnego terminu skorzysta inna potrzebująca osoba.

Niestawianie się pacjentów na umówione wizyty lekarskie to zjawisko ogólnopolskie. Problem dotyczy również miejskich podmiotów leczniczych. Chodzi zarówno o wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu, jak i o konsultacje specjalistyczne, na które wymagane jest wcześniejsze skierowanie zy rehabilitacje.

Czas oczekiwania na wizyty wydłużył się również z powodu pandemii koronawirusa, która znacząco pogłębiła zjawisko tzw. długu zdrowotnego. Z powodu odwoływanych w tym czasie konsultacji oraz planowych zabiegów i operacji wiele osób nie miało możliwości lub zrezygnowało z leczenia. 

Jak odwołać wizytę u lekarza?

W ubiegłym roku w dziewięciu miejskich szpitalach i sieci przychodni nie odbyło się ponad 235 tys. wizyt. To oznacza, że średnio każdego dnia pacjenci nie zjawili się na ponad 640 umówionych konsultacjach. Dlatego, aby uświadomić mieszkańcom i mieszkankom Warszawy, że z tych terminów mogła skorzystać inna osoba potrzebująca pomocy lekarza, kontynuujemy naszą miejską akcję „Nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe” – mówi zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska.

Systematycznie wprowadzamy w naszych podmiotach rozwiązania, które ułatwiają wcześniejsze odwołanie wizyty. W tym celu dzwonimy do pacjentów, wysyłamy SMS-y przypominające o terminie konsultacji, udostępniamy również możliwość całodobowego odwołania wizyty za pośrednictwem portali pacjenta i dedykowanych adresów e-mail. Dzięki temu widzimy, że licznik nieodwołanych wizyt maleje, ale nadal jest to problem – dodaje wiceprezydent, która jest odpowiedzialna ;m.in. za miejską politykę zdrowotną.

W 2022 roku w miejskich placówkach medycznych nie odbyło się niemal 330 tys. wizyt, a to oznacza, że ubiegłoroczna kampania przyniosła spadek nieodwołanych wizyt o ponad 90 tysięcy. Jednak ponad 235 tys. nieodwołanych w 2023 r. wizyt to wciąż bardzo duża liczba.

Czytaj też: Bezpieczniej na stacji Warszawa Powiśle. To po interwencji Radia dla Ciebie

Źródło:

inf. prasowa

Autor:

RDC /PA

Kategorie: