Posiedzenie sztabu kryzysowego w Siedlcach. Powodem jest legionella

  • 29.08.2023 17:39

  • Aktualizacja: 16:25 29.08.2023

W Siedlcach odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego w związku z kolejnymi przypadkami zakażenia legionellą w Polsce. Do piątku normy występowania bakterii w mieście były przekroczone w dwóch budynkach. — Monitorujemy sytuację. Administratorzy tych wodociągów podejmują działania, aby zlikwidować zagrożenie — podaje dyrektor siedleckiego Sanepidu Joanna Like.

Powodem posiedzenia sztabu kryzysowego w Siedlcach są kolejne przypadki zakażenia legionellą w Polsce. Do wczoraj w całym kraju zmarło 11 osób.

W samym mieście sytuacja jest pod kontrolą, choć, jak przyznaje dyrektor Sanepidu Joanna Like, do piątku normy występowania bakterii były przekroczone w dwóch budynkach.

Monitorujemy sytuację. Administratorzy tych wodociągów podejmują działania, aby zlikwidować zagrożenie. Tak się przedstawia sytuacja na naszym terenie. Uważam, że nie ma niebezpieczeństwa — mówi Like.

W Siedlcach już ruszyła akcja informująca o tym czym jest bakteria i co warto wiedzieć o chorobie, którą wywołuje, czyli legionelozie.

Od początku roku w mieście i powiecie siedleckim odnotowano po jednym zakażeniu chorobą legionistów.

Legionella – objawy i leczenie

Osoba zakażona bakterią nie może zakazić innych, ale możemy zachorować w inny sposób.

– Najczęstszą drogą zakażenia jest wdychanie skażonego aerozolu. W przypadku tak wysokich temperatur jak teraz należy nie przebywać w pobliżu fontann. To są również zalecenia podjęte w Rzeszowie. Wszelkie fontanny i pluskowiska zostały wyłączone z użytku – mówi Skorupka-Dziedzic.

Po powrocie z urlopu warto również przepłukać instalację, zanim wlejemy wodę np. do wanny.

– Jeżeli udajemy się na urlop i ta woda długo nie jest używana, zaleca się, żeby odkręcić gorącą wodę i przez jakiś czas puścić ją, zanim zaczniemy jej używać. Bakterie namnażają się głównie wtedy, gdy woda jest zastała i są w niej na przykład jakieś osady, szczególnie wapienne – dodaje.

Bakteria namnaża się w wodzie w temperaturze od 20 do 50 stopni, dlatego podczas upałów lepiej unikać fontann, ale nie tylko.

 Dbajmy o to, żeby woda w nawilżaczach powietrza była przegotowana. Wtedy będziemy mieli pewność, że w swoim otoczeniu nie rozpylamy wody, która może zawierać bakterie – mówi Skorupka-Dziedzic.

Zakażenie Legionellą ma objawy zapalenia płuc, czyli kaszel i wysoką gorączkę.

Czytaj też: Utrudnienia dla pacjentów przez rozbudowę siedleckiego szpitala

Źródło:

RDC

Autor:

Beata Głozak/JD