Koniec zakwitu sinic. Zalew w Nowym Mieście k. Płońska ponownie otwarty

  • 17.07.2023 12:21

  • Aktualizacja: 12:14 17.07.2023

Woda w Zalewie Nowomiejskim w Nowym Mieście nadaje się już do kąpieli. Po wprowadzonym zakazie ze względu na kwitnące sinice Powiatowy Inspektor Sanitarny w Płońsku wydał decyzję o tym, że kąpielisko zostanie ponownie otwarte. — Po naszej kontroli stwierdziliśmy, że tego zakwitu sinic już nie ma, a woda nadaje się do kąpieli — podaje Joanna Kalinowska-Morka z płońskiego inspektoratu sanitarnego.

Kąpielisko na Zalewie Nowomiejskim w Nowym Mieście koło Płońska zostało ponownie otwarte dla wypoczywających. Od 30 czerwca obowiązywał tam zakaz kąpieli za względu na zakwit sinic.

Joanna Kalinowska-Morka z Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Płońsku poinformowała, że po ocenie wizualnej przez płoński sanepid stwierdzono, że woda w kąpielisku spełnia wymagania. Widoczny jest brak zanieczyszczeń w postaci zielonego kożucha bądź piany.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Płońsku w piątek wydał decyzję o tym, że kąpielisko jest przydatne do kąpieli. Pewnie ci, którzy byli zainteresowani kąpielą wcześniej, wiedzą, że przez mniej więcej dwa tygodnie kąpielisko było nieczynne, ponieważ był zakwit sinic. Po naszej kontroli stwierdziliśmy, że tego zakwitu już nie ma, a woda nadaje się do kąpieli — podaje Kalinowska-Morka.

Aktualnie na Mazowszu we wszystkich kąpieliskach woda jest przydatna do kąpieli.

Informacje o jakości wody w akwenach można znaleźć na stronie GIS  lub w aplikacji Serwisu Kąpielowego.

Czytaj też: Upały nie odpuszczają. Dziś powyżej 30 stopni i burze z gradem. Są alerty IMGW

Źródło:

RDC

Autor:

Alicja Śmiecińska/JD