„Wał przeciwpowodziowy w Kępie Polskiej wymaga naprawy”. Apel burmistrza gm. Bodzanów

  • 31.01.2024 20:21

  • Aktualizacja: 20:20 31.01.2024

Burmistrz gminy Bodzanów w powiecie płockim apeluje do wojewody o pomoc w naprawie uszkodzonego wału przeciwpowodziowego. W Kępie Polskiej powstała wyrwa długa na 5 m. Powodem jest podwyższony poziom Wisły. — Umacnianie linii brzegowej powinno być już dawno ukończone — mówi burmistrz Jerzy Staniszewski. Tymczasem wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski twierdzi, że wał w Kępie nie jest uszkodzony.

Wał przeciwpowodziowy w Kępie Polskiej wymaga naprawy — tak twierdzi burmistrz gminy Bodzanów w powiecie płockim. Jerzy Staniszewski apeluje do wojewody mazowieckiego i do Wód Polskich o wygospodarowanie pieniędzy na dokończenie umacniania linii brzegowej

Jak zaznacza burmistrz, umacnianie linii brzegowej powinno być już dawno ukończone.

To jest 170 metrów tej linii brzegowej, która została do umocnienia. Potrzeba na to, według ceny z tamtego roku, trzy i pół miliona złotych. Mam nadzieję, że te pieniądze się szybko znajdą, i ta linia zostanie umocniona, bo każdy miesiąc, będzie powodował to, że koszty naprawy będą coraz większe — mówi Staniszewski.

Nieprawdziwa informacja?

Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski twierdzi, że wał nie jest uszkodzony.

Wczoraj była taka informacja, okazała się nieprawdziwa, że był wyrwany wał na Wyszogrodzie w gminie Bodzanów. Ten wał nie jest uszkodzony, ale obserwujemy sytuację na bieżąco — oznajmia Frankowski.

Z informacji, które przekazało nam biuro prasowe wojewody wynika, że w Kępie Polskiej „woda zabrała tzw. namuł wodny, głównie piach odkładany przez pogłębiarki”.  

Jednak w niesprzyjających warunkach pogodowych, przy długo utrzymującym się wysokim poziomie Wisły uszkodzenie może być niebezpieczne. 

Od wczoraj w siedmiu nadwiślańskich gminach powiatu płockiego obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

Czytaj też: Terytorialsi pomagają w okolicach Wyszkowa. Woda w Bugu opada, ale w prognozach deszcz

Źródło:

RDC

Autor:

Katarzyna Piórkowska/DJ