SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego”. Niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym

fot. Muzeum Narodowe w Warszawie

Niezwykła wystawa 165 eksponatów, które przybyły z Pekinu, i których część nie była dotąd pokazywana nie tylko na świecie, ale także w Chinach. W Muzeum Narodowym w Warszawie otwarto ekspozycję „Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego. Sztuka z Chińskiego Muzeum Narodowego”.

Wystawa jest realizowana w ramach współpracy pomiędzy Chińskim Muzeum Narodowym w Pekinie a Muzeum Narodowym w Warszawie. Poświęcona jest chińskiemu uczonemu-urzędnikowi (chiń. shidafu) oraz erudycie – literati (chin. wenren).

Siła napędowa kultury

Zhao Yong – kurator chiński z Muzeum Narodowego w Pekinie wyjaśniał w „Poranku RDC”, kim byli literatri. – Na to pytanie najlepiej odpowiada wystawa. Przygotowując ją, chcieliśmy zebrać eksponaty, które pokazywałyby, kim byli – mówił gość Grzegorza Chlasty. Jak przyznał, literati to dość nieprecyzyjne określenie. – To była specyficzna grupa, wyjątkowa w starożytnych Chinach – podkreślił. Wyjaśniał, że nie była to arystokracja, nie byli to naukowcy, ale nie byli też zwykłymi ludźmi. – To miks wynikający z systemu nauczania, ich wiedza była dość szeroka, aspirowali na stanowiska urzędnicze. Osiągali pewien status społeczny i wiedzę, byli pewną siłą napędową kultury – tłumaczył Yong.

Jak wyjaśniała Joanna Popkowska, kuratorka wystawy po stronie polskiej, dla każdego uczonego zwieńczeniem kariery było stanowisko urzędnika. – Jednak nie zawsze ta działalność, którą prowadzili, spotykała się z aprobatą dworu czy wyższych urzędników – zastrzegła. Dodała, że wówczas byli zsyłani na rubieże kraju lub sami odsuwali się od tej działalności. – Najczęściej wyjeżdżali na wieś lub w zupełne odosobnienie, na przykład w góry, gdzie żyli w pustelniach – mówiła Popkowska.

Zwróciła uwagę, że w dawnych Chinach każdy uczony umiał grać na cytrze, to była podstawowa umiejętność. – Również zabawa z poezją stanowiła pewien aspekt ich życia. Na wystawie znajdują się obiekty, które prezentują pewne aspekty nieco bardziej frywolnego sposobu spędzania wolnego czasu, które w tradycji i świadomości literati również występowały – opowiadała kuratorka w RDC.

Yajia Lin-Iwanejko, prezes Polsko-Chińskiego Centrum Biznesu i Kultury oraz Centrum Języka Chińskiego w Warszawie zwróciła uwagę, że do tej pory na wystawach w Polsce pokazywano folk i wiejską kulturę Chin. – Natomiast teraz, po raz pierwszy, pokazuje się inną sferę społeczną. Literati to byli ludzie kultury, ludzie z wyższych sfer – mówiła w RDC.

Delikatność i władza

Jak tłumaczyła, klasa rządząca zawsze była powiązana z klasą artystyczną. – Balansowali na granicy delikatności i władczej siły. Wśród wysokich urzędników było bardzo dużo artystów, poetów i malarzy. To było bardzo ciekawe, że tacy ludzie rządzili Chinami przez ponad trzy tysiące lat – opowiadała Lin-Iwanejko.

Ekspozycja jest prezentowana w Gmachu Głównym MNW od 1 października 2016 r. do 8 stycznia 2017 r. Honorowy patronat nad wystawą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Wystawie towarzyszą warsztaty i wykłady, które organizuje Centrum Języka Chińskiego w Warszawie.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone