SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Złotówka portretowa króla Jana Kazimierza na Zamku Królewskim

fot. Marek i Ewa Wojciechowscy/flick CC-BY 2.0

Unikatowa złotówka portretowa króla Jana Kazimierza wzbogaciła zbiory Zamku Królewskiego w Warszawie. Została zakupiona na aukcji numizmatycznej. Moneta z 1664 roku była notowana jedynie w XIX wieku w rozproszonych dziś zbiorach radziwiłłowskich.

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Wojciech Fałkowski podkreślił, że złotówka portretowa Jana Kazimierza to niezwykle cenny egzemplarz, niespotykany na rynku numizmatycznym. Zaznaczył, że monety takiej odmiany w tej chwili nie ma w polskich kolekcjach muzealnych i to jedyny znany egzemplarz. – Zyskaliśmy nie tylko unikatową, w dobrym stanie zachowana monetę, ale też portret króla – powiedział.

Kurator Gabinetu Numizmatycznego Zamku Królewskiego Michał Zawadzki wyjaśniał, że była to najprawdopodobniej jedynie moneta próbna. Tłumaczył, że zwykłe złotówki Jana Kazimierza miały tylko monogram królewski i zawierały znacznie mniej srebra niż kurs, po jakim zostały wprowadzone na rynek. Jak dodał, z kolei portret Jana Kazimierza na zakupionej przez Zamek monecie miał odróżniać ją od innych złotówek o mniejszej wartości. Powiedział, że ta moneta jest także cięższa od innych tego typu, co świadczy o tym, że nie weszła do obiegu.

Na tej samej aukcji zakupiono także cztery inne rzadkie medale, przedstawiające między innymi: szturm polskich wojsk na obóz turecki podczas oblężenia Chocimia, a także dwa srebrne medale z wizerunkami Kazimierza Jagiellończyka oraz Henryka Walezego powstałe na podstawie portretów Marcella Bacciarellego. Wszystkie nabytki Zamku Królewskiego trafią na wystawę stałą Gabinetu Numizmatycznego.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone