SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zakończyły się konsultacje ws. metropolii. „Do dzisiaj nie ma żadnych konkretów”

fot. Magdalena Telenga/RDC

– Okazji do zadawania pytań było niewiele. To trochę przykre obserwować, że tak ważna dla mieszkańców sprawa jest prowadzona w tak nieprofesjonalny sposób – mówił o zakończonych konsultacjach ws. metropolii warszawskiej Bartłomiej Rajchert – pełnomocnik burmistrza Wołomina ds. konsultacji społecznych. – Do dzisiaj nie ma żadnych konkretów – dodał w audycji „Jest sprawa” Artur Tusiński – burmistrz Podkowy Leśnej.

Zakończyły się konsultacje ws. wielkiej Warszawy. Przez miesiąc na terenie województwa mazowieckiego pracowali ankieterzy, a swoją opinię na temat metropolii warszawskiej można było wyrazić na specjalnej stronie internetowej. Poseł Jacek Sasin zapowiedział przed weekendem, że nie będą forsowane żadne rozwiązania nieakceptowane przez mieszkańców. Dane z konsultacji trafią teraz do ekspertów zaproszonych przez PiS do współpracy. Efekty analizy mamy poznać w maju.

Jak powiedział w RDC Artur Tusiński, do dzisiaj na stronie internetowej Sejmu znajduje się projekt ustawy ws. metropolii. – To jedyna pewna i jasna informacja. Widać, że jest on przesyłany do innych instytucji i z tego wnioskujemy, że albo Sejm nie wie, co robi, albo to poseł Sasin i inni państwo z PiS nie wiedzą, co robią. Do dzisiaj nie ma żadnym konkretów – podkreślił burmistrz Podkowy Leśnej.

Dodał, iż żaden samorząd nie uzyskał odpowiedzi na zadawane od 8 lutego pytania. – Jedyne konkrety to te, które wysuwamy, kiedy próbujemy się dopasować albo pokazać irracjonalność proponowanych rozwiązań – zauważył Tusiński.

„Trochę przykre”

Bartłomiej Rajchert ocenił, że okazji do zadawania pytań było niewiele. – To trochę przykre obserwować, że tak ważna dla mieszkańców sprawa jest prowadzona w tak nieprofesjonalny sposób. Konsultacje to przecież bardzo ważny wymiar działalności politycznej – przekonywał.

Nie mamy dostępu do wyników, ale zastanawiające jest, że projekt, który na fejsbukowym fanpejdżu zgromadził 200 polubień, wygenerował 70 tysięcy ankiet w internecie. Chciałbym, żeby konsultacje były robione w sposób profesjonalny, bo tego domagali się samorządowcy od pierwszego dnia, kiedy ten projekt ujrzał światło dzienne – powiedział w RDC pełnomocnik burmistrza Wołomina ds. konsultacji społecznych.

W marcu poseł Sasin podkreślił, że ustawa ws. metropolii warszawskiej powinna być uchwalona do końca tego roku, aby jej przepisy zaczęły obowiązywać jeszcze przed wyborami samorządowymi. Poseł PiS, który wraz z wojewodą mazowieckim Zdzisławem Sipierą spotkał się wówczas z samorządowcami z Mazowsza, zaznaczył, że do końca wakacji powinna zakończyć się ocena prowadzonych konsultacji społecznych. Sasin zapewniał, że wynik konsultacji będzie miał decydujący wpływ na kształt przyszłej metropolii.

Do dyskusji w studiu zapraszamy także słuchaczy. Czekamy na sygnały o sprawach, które warto poruszyć w programie “Jest sprawa”. Adres mailowy: jestsprawa@rdc.pl, tel. 022 645 90 90 (w trakcie audycji – od poniedziałku do czwartku w godzinach 14.00-15.00). Adres pocztowy: “Jest sprawa” Polskie Radio RDC, ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone