SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Głosowanie w BO Mazowsza na finiszu. Przyglądamy się projektom

zdjęcie ilustracyjne/fot. WORD Suwałki

Zostały już tylko cztery dni na oddanie głosu w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Wśród zgłoszonych inicjatyw jest wiele takich, z których szczególnie ucieszą się mieszkańcy regionu płockiego, siedleckiego czy radomskiego. Sprawdziliśmy, co można znaleźć na liście projektów.

W Budżecie Obywatelskim Mazowsza o realizację walczy 13 projektów z subregionu płockiego. Wśród nich znajdziemy np. budowę ścieżki rowerowej wzdłuż drogi Gąbin-Dobrzyków, spotkania artystyczne czy kino pod chmurką

Sporo jest projektów dotyczące ekologii, a także bezpieczeństwa – mówi Tomasz Kominek dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku. – WORD-owskie miasteczko – projekt edukacyjny, informujący o bezpiecznym poruszaniu się, zarówno tych najmłodszych, jak i najstarszych w kontekście oczywiście tego, czym zajmuje się Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, fotowoltaiczne panele na Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy, dające podejście eko, jak również oszczędności – tłumaczy.

Inteligentna sygnalizacja w regionie siedleckim

O głosy walczy też sześć pomysłów z podregionu siedleckiego. To m.in. platforma edukacyjno-szkoleniowa o zdrowiu czy program profilaktyczny dla młodzieży. Są też projekty dotyczące bezpieczeństwa, na przykład na przejściu dla pieszych Łuzkach pod Łosicami, gdzie miałaby stanąć inteligentna sygnalizacja.

Skrzyżowanie w Łuzkach znajduje się przy kościele, można powiedzieć, że w centrum miejscowości, bo jest tam i plac zabaw, i świetlica, i kościół. I przy tym natężeniu ruchu bezpieczeństwo pieszych jest narażone na różne sytuacje drogowe – mówi burmistrz Łosic Mariusz Kucewicz.

Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie chce natomiast utrzymać połączenia autobusowe z Siedlec i Łosic, a także – zrewitalizować park.

Przede wszystkim chodzi o wytyczenie nowych alejek, o rozbudowę takiego oczka. To niesamowicie uatrakcyjni po prostu to miejsce – mówi dyrektor Muzeum Regionalnego Krzysztof Chaberski.

Pozostałe projekty dotyczą budowy ścieżki edukacyjno-przyrodniczej w Kaliskach oraz szkoleń z doskonalenia techniki jazdy dla kierowców.

Bliżej sztuki i nauki w regionie radomskim

Wśród projektów jest też 17 pomysłów z regionu radomskiego. Jednym z nich jest udostępnienie obrazów Jacka Malczewskiego niewidomym.

Projekt zakłada stworzenie dziesięciu tyflografik z obrazami Jacka Malczewskiego wraz z audiodeskrypcją. Dzięki temu osoby niewidome i niedowidzące będą mogły poznać twórczość patrona muzeum. Projekt obejmuje też zakup wygrzewarki z tak zwanym pęczniejącym papierem. Sprzęt ten umożliwi przeprowadzenie warsztatów z tworzenia tyflografik – wyjaśnia Dagmara Gac z Muzeum imienia artysty w Radomiu.

Z kolei Szydłowiec chce zdobyć pieniądze na bibliotekę przyszłości. Jak mówi Irena Adamska, kierowniczka Biblioteki Pedagogicznej – w planach są zakupy nowoczesnego sprzętu.

Będą to długopisy 3D, drukarka 3D, nowoczesne komputery, tablety graficzne, tablety z rysikami, oczywiście też oprogramowanie i aplikacje do tego sprzętu – wylicza.

Na liście projektów radomskich jest także wiele pomysłów związanych ze zdrowiem, edukacją czy bezpieczeństwem.

Listę tych, które zostaną zrealizowane, poznamy 15 października. Na ich realizacje samorząd Mazowsza przeznaczył 25 mln zł. Głosować można TUTAJ.

Czytaj też:

Nauczyciele zapowiedzieli protest w stolicy. Kilka zgromadzeń w sobotę

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone