SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

K. Radziwiłł: chcemy, by dzieci na Mazowszu miały karty rowerowe

Konstanty Radziwiłł/fot. RDC

Chcemy, by każdy 10-latek w naszym regionie zdobył w szkole kartę rowerową – zapowiedział podczas inauguracji Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Karta rowerowa jest jedynym dokumentem uprawniającym osoby w wieku od 10 do 18 lat do poruszania się na rowerze lub hulajnodze zarówno po drogach publicznych, jak i strefach zamieszkania, czy strefach ruchu.

Niepokojące dane

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł na inauguracji Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa powiedział, że głównym celem organizowanych podczas tej akcji szkoleń, konkursów i quizów jest edukacja dla bezpieczeństwa umożliwiająca dzieciom zdobycie karty rowerowej.

– Statystyka wypadków z udziałem dzieci nie napawa optymizmem. Wypadków jest dużo, także na Mazowszu. Nie zwalniam kierowców z odpowiedzialności za bezpieczeństwo na drodze, ale faktem jest, że dzieci poruszają się w sposób niestandardowy, nieprzewidywalny, potrafią wtargnąć na jezdnię w najbardziej nieoczekiwanych momentach – mówił wojewoda.

Jego zdaniem najlepszym sposobem, by to zmienić, jest zachęcenie wszystkich dzieci, które skończyły 10 lat do zdobycia karty. Dokument taki świadczy o tym, że jego posiadacz ma wiedzę i umiejętności techniczne pozwalające mu bezpiecznie i rozsądnie uczestniczyć w ruchu drogowym.

Najprościej zdobywa się kartę w szkole podstawowej i to szkoły są adresatami naszego oczekiwani, by o to zadbać – podkreślił Radziwiłł. – Nie chodzi o sam druczek, choć to oczywiście dla dziecka frajda, bo to jeden z pierwszych formalnych dokumentów, jakie może zdobyć, ale o to, co zdobycie karty poprzedza – dziecko się dowiaduje, przynajmniej w podstawowym zakresie, jakie są zasady ruchu drogowego, co oznaczają znaki, stojące i poziome, jak zareagować jak dochodzi do kolizji czy wypadku. To dobry punkt startowy, by miały więcej wyobraźni, zachowywały się w sposób bardziej bezpieczny – tłumaczył.

Co mówią przepisy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby w wieku 10-18 lat, które poruszają się samodzielnie rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, np. deskorolką elektryczną lub urządzeniem samobalansującym, powinny mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T. Za kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, przez osobę niemającą do tego uprawnienia, w nowym taryfikatorze przewidziano 200 zł mandatu. Jeżeli dziecko spowoduje poważne zagrożenie na drodze, sprawa może trafić do sądu rodzinnego.

Dzieci do lat 10 mogą poruszać się jednośladem tylko pod opieką dorosłych. W przypadku urządzeń wspomagających ruch, jak rolki, wrotki, deskorolka czy hulajnoga tradycyjna nie ma ograniczeń wiekowych i nie są wymagane szczególne uprawnienia.

Czytaj też:

Ruszają zajęcia dla dzieci w ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone