SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Spór w PAŻP. 33 „oświadczenia woli wypowiedzenia” kontrolerów lotów

fot. PAŻP

Na 9 grudnia zaplanowano spotkanie z organizacją związkową działającą w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej – poinformował w swoim komunikacie PAŻP. Ma to związek ze sporem, jaki PAŻP zgłosiła do Państwowej Inspekcji Pracy.

Kością niezgody jest między innymi nowy grafik dyżurów. Do tej pory kontrolerzy trzy dni pracowali, trzy – odpoczywali. Teraz odpoczywać mają o dzień krócej. Paweł Łukaszewicz rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej podkreśla, że wprowadzany system jest zgodny z prawem pracy.

Nowy grafik, to tylko jeden z problemów, na który wskazuje Związek Zawodowy Kontrolerów. Ich przedstawiciel, prawnik Piotr Wujec twierdzi, że nowy kierownik wieży na warszawskim lotnisku generuje duży stres.

Na razie efekt jest taki, że 33 pracowników złożyło oświadczenia woli o wypowiedzeniu funkcji. Jednak prawnicy Agencji Żeglugi uznali, że to de facto wypowiedzenia umowy o pracę.

Na razie związkowcy nie zamierzają zaostrzać protestu, czekają na rozmowy dotyczące swoich postulatów – mówi pełnomocnik związkowców Piotr Wujec.

O sprawie został poinformowany premier i minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

– Obecna sytuacja nie wpływa na bezpieczeństwo operacji lotniczych inie będzie paraliżu lotniska uspokaja Paweł Łukaszewicz z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Wczoraj z lotniskiem Chopina pożegnało się dwóch pracowników. Rozmowy ze związkowcami zaplanowano na czwartek.

Spór zbiorowy

Jak wskazano w komunikacie, 27 listopada do PAŻP wpłynęło pismo jednej z kilkunastu działających w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej organizacji związkowych „z żądaniami w trybie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych”.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jak napisano, „pracodawca natychmiast zgłosił spór do Państwowej Inspekcji Pracy” oraz zaprosił tę organizację związkową do rozmów 9 grudnia 2019 r.

PAŻP zaznaczył, że „nie składał w dniu 2 grudnia 2019 r. jakichkolwiek oświadczeń w przedmiocie wypowiadania lub rozwiązywania umów o pracę”.

W ostatnich dniach listopada, jak wyjaśniono, grupa pracowników Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej „złożyła z własnej inicjatywy oświadczenia o rozwiązaniu umów o pracę z zachowaniem okresów wypowiedzenia”.

„Wola dialogu z każdym pracownikiem”

2 grudnia PAŻP po „wnikliwym przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego” przekazał tym pracownikom informację potwierdzającą fakt złożenia przez nich oświadczeń o wypowiedzeniu umów o pracę, „wskazując na konsekwencje prawne złożonych przez nich oświadczeń oraz przypomniał o obowiązkach pracowniczych wynikających z obowiązujących przepisów prawa” – czytamy w komunikacie. Przeprowadzono też, jak dodano, rozmowy z dwoma przedstawicielami związku zawodowego.

Jednocześnie pracodawca przekazał 2 grudnia informację pracownikom „o woli dialogu z każdym pracownikiem” – poinformowano.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podkreśliła też, że „bezpieczeństwo operacji na lotniskach w Polsce, w tym na Lotnisku im. F. Chopina w Warszawie, jest zapewnione przez kontrolerów ruchu lotniczego PAŻP”.

Jedyna taka instytucja w kraju

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej to jedyna instytucja kształcąca i zatrudniająca kontrolerów ruchu lotniczego. PAŻP gwarantuje też zatrudnienie dla wszystkich, którzy dostaną licencję.

PAŻP odpowiada ponadto za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną oraz za infrastrukturę lotniczą, którą buduje i rozwija. Sprawuje nadzór m.in. nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie.

Czytaj też: Korupcja w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej? Są zatrzymani 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone