SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Radom. Wstępna opinia Rzecznika Praw Pacjenta ws. śmierci 93-latka

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu/fot. Facebook

Jest duże prawdopodobieństwo, że doszło do naruszenia prawa – to wstępna opinia Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie 93-latka, który trafił do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Mężczyzna sam opuścił SOR, a dwa dni później znaleziono go w zaroślach nieopodal placówki. Pacjent zmarł nazajutrz.

Nieprawidłowy był nadzór nad pacjentem – mówi Rafał Błaszczyński, naczelnik Biura Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie. – Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Pacjent nie powinien być bez opieki, szczególnie w takim stanie, w jakim był pan Bolesław – dodaje.

Najpóźniej na początku przyszłego tygodnia mamy poznać ostateczne stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta w tej sprawie. – Postępowanie prawdopodobnie zakończy się wydaniem zaleceń dotyczących zmiany procedur przyjmowania i opieki nad pacjentami na szpitalnym oddziale ratunkowym, szczególnie nad osobami starszymi – wyjaśnia Błaszczyński. – Zalecenia będą przekazane podmiotowi leczniczemu. Będzie miał on 30 dni na ustosunkowanie się do nich – tłumaczy.

Jeśli szpital tego nie zrobi, zostanie o tym poinformowany organ nadzorujący, czyli np. NFZ lub wojewoda. Postępowanie w sprawie śmierci 93-letniego mężczyzny prowadzi również Prokuratura Okręgowa w Radomiu. Śledztwo dotyczy zarówno zaniedbań pracowników szpitala jak i funkcjonariuszy policji, którzy mieli zbagatelizować zgłoszenie zaginięcia mężczyzny przez jego rodzinę.

19 czerwca 93-latka, który stracił przytomność przed swoim domem, kilka minut po 14:00 karetka pogotowia przetransportowała do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Według początkowej wersji zdarzeń, tego samego dnia miał on zostać został wypisany, ale nikt nie poinformował rodziny. Wiadomo już, że sam opuścił lecznicę. Pacjenta znaleziono po dwóch dniach w zaroślach, około stu metrów od siedziby szpitala. Mimo interwencji lekarzy, zmarł następnego dnia.

Czytaj też:

Śledztwo ws. śmierci 93-latka. Szpital: sam opuścił placówkę

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone