SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Premier: służby są gotowe na wypadek koronawirusa

Szef rządu uczestniczył w odprawie z wojewodami i wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi/fot. PAP Wojciech Olkuśnik

W poniedziałek odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie koronawirusa z ministrem zdrowia, głównym inspektorem sanitarnym i szefem MSWiA, a także odprawa w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa z wojewodami i z wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi. Po odprawie premier poinformował o podejmowanych działaniach z związku ze wzrostem liczby zachorowań wywołanych koronawirusem we Włoszech.

Wszystkie służby są gotowe, wyposażone w wiedzę, materiały i w procedury na wypadek pojawienia się w Polsce pierwszego przypadku koronawirusa – poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że zostały podjęte wszystkie możliwe działania, by temu zapobiec. – Wszystko to, co należy zrobić w takim momencie, w jakim jesteśmy, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się, ewentualnemu pojawianiu się tego wirusa w Polsce jest robione – zapewnił Morawiecki. Premier dodał, że jest w stałym kontakcie z prezydentem, który jest na bieżąco informowany o ryzyku związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Dwa laboratoria już działają

Premier powiedział, że gotowe są dwa laboratoria diagnostyczne, a dodatkowe będą uruchamiane. – Dwa (laboratoria – przyp. red.) cały czas są pod parą, a sześć kolejnych jest już uruchamianych, chociaż nie ma na dzisiaj takiej potrzeby, żeby były czynne i w sposób bieżący pobierały materiał do badań – powiedział Morawiecki. – Chcemy jednak być przygotowani, nawet nadmiarowo można powiedzieć, na wszelki wypadek, gdyby wirus pojawił się w Polsce i gdyby pojawił się u większej liczby osób – dodał.

Sytuacja we Włoszech

Premier poinformował również o podejmowanych działaniach z związku ze wzrostem liczby zachorowań wywołanych koronawirusem we Włoszech. Stan na poniedziałek po godzinie 16.00 to 229 zarażonych koronawirusem SARS-Cov-2 w tym kraju, w tym sześć ofiar śmiertelnych. Trzy z nich zmarły w poniedziałek. Główne ogniska zachorowań to region Lombardii i Wenecji Euganejskiej. Premier w świetle tej dynamicznie rozwijającej się sytuacji epidemiologicznej oraz licznych powrotów Polaków po feriach z Włoch zapewnił, że otrzymają oni „pigułę informacyjną”, komunikaty SMS-owe, by wiedzieć, jak postępować w razie wystąpienia u nich niepokojących objawów. Uczulił też, aby bacznie przyglądali się stanowi swojego zdrowia i postępowali zgodnie z komunikatami Ministerstwa Zdrowia. – Dla wszystkich Polaków wracających z zagranicy z wakacji, misji dyplomatycznych czy gospodarczych, czy po prostu od znajomych, przygotowaliśmy komunikaty SMS-owe, w których przekażemy odpowiedni zasób informacji, jak należy się zachowywać, jakie objawy mogą świadczyć o tym, że koronawirus wystąpił lub nie i czego należy się wystrzegać – powiedział. – Staramy się docierać do obywateli z najwłaściwsza pigułą, nomem omen, informacyjną na ten moment i robić to wszystko, co trzeba, co robią profesjonalne służby państw, żeby zapobiegać raczej niż leczyć – dodał.

Premier zaznaczył także, że dla osób podróżujących samolotami odbywać się będą dodatkowe badania temperatury, by „ten element diagnostyki móc bardzo szybko wykorzystać”.

Służby w pełnej gotowości

Szef rządu wskazał, że wszystkie służby w urzędach wojewódzkich i służby medyczne są we właściwy sposób wyposażone we wszystkie materiały, procedury i wiedzę. W podobnym tonie wypowiadali się też szef MSWiA Mariusz Kamiński i minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ten ostatni też zapewnił, że w Polsce nie ma przypadku zarażenia nowym wirusem, ale „prędzej czy później się pojawi”. Szef MSWiA, mówiąc o przygotowaniu zaplecza do ewentualnej walki z koronawirusem w Polsce, powiedział, że Agencja Rezerw Materiałowych – która ma obowiązek zabezpieczać państwo na czas kryzysów, także epidemiologicznych – ma odpowiednie środki, żeby „użyć ich na masową skalę”, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ponadto dodał, że służby państwowe monitorują i starają się być w kontakcie z Polakami, którzy są w rejonach świata, gdzie pojawiła się epidemia. Zapewnił też, że służby sanitarne pozostają w gotowości, aby być na lotnisku i udzielić odpowiedniej pomocy zarażonym wirusem, a wojewodowie codziennie przekazują bieżącą informację w tym zakresie do resortu zdrowia.

Z kolei minister zdrowia mówił o tym, że nie ma konieczności profilaktycznego noszenia maseczek na twarzy. – Nie potwierdzają tego także eksperci międzynarodowi. Maseczki potrzebne są wyłącznie osobom chorym, a takich w Polsce nie ma – powiedział Szumowski i podkreślił, że „na razie ważne jest racjonalne zachowanie”.

Podejrzenie koronawirusa na Mazowszu

Na Mazowszu w związku z podejrzeniem koronawirusa w szpitalach przebywa 10 osób. Nie jest potwierdzone czy są faktycznie chore, dlatego pozostają pod opieką. Ta liczba zwiększyła się po tygodniu. 17 lutego informowaliśmy, że 10 osób było hospitalizowanych a pod nadzorem sanepidu pozostają 72 osoby w regionie. Obecnie to 99 osób. Na razie nie było w Polsce żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.

Główny Inspektor Sanitarny podkreślił w poniedziałek, że Polska jest przygotowana od wielu lat na zarządzanie kryzysowe i na sytuacje awaryjne, ma odpowiedni sprzęt i profesjonalnych pracowników opieki zdrowotnej.

Czytaj też:

Polski sanepid uspokaja i wyjaśnia, czym są koronawirusy [SPRAWDŹ]

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone