SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Koronawirus. Na Mazowszu 8 osób w szpitalach, 72 pod nadzorem

Zdjęcie ilustracyjne/fot. RDC

Zmniejsza się liczba osób z podejrzeniem koronawirusa na Mazowszu. W tej chwili w szpitalach z tego powodu przebywa osiem osób. To mniej niż przed weekendem – w piątek hospitalizowanych było 10 osób.

Oprócz hospitalizowanych osób, są jeszcze osoby pod nadzorem sanepidu. W naszym regionie jest ich 72. Na razie nie potwierdzono w Polsce żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.

W całej Polsce w szpitalu jest 13 osób, a 17 przebywa w reżimie domowym.

W Chinach kontynentalnych zmarło do tej pory 1770 osób. Odnotowano też łącznie cztery zgony: na Filipinach, we Francji, w Hongkongu i na Tajwanie.

Czym jest koronawirus?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, z których niektóre powodują choroby układu oddechowego u ludzi, a inne krążą wśród zwierząt, w tym wielbłądów, kotów i nietoperzy.

Czasami koronawirusy zwierząt mogą ewoluować i infekować ludzi, a następnie rozprzestrzeniać się między ludźmi, tak jak obserwowano to w przypadku zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) i zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS)

Do zakażenia koronawirusami dochodzi drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub zwierzęciem.

Wirus wylęga się od 2 do 12 dni (średnio 7 dni), u wielu pacjentów rozwija ciężkie zapalenie płuc. U zgłoszonych osób wystąpiły takie objawy jak gorączka, kaszel i duszność oraz typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami w badaniach RTG klatki piersiowej.

Odnotowane przypadki wśród personelu medycznego opiekującego się chorymi potwierdzają, że wirus przenosi się z człowieka na człowieka.

W celu zmniejszenia ogólnego ryzyka ostrych infekcji dróg oddechowych podczas podróży do lub z obszarów w których wystąpiły zachorowania należy:

– unikać bliskiego kontaktu z osobami z ostrymi objawami infekcji dróg oddechowych;
– często myć i /lub dezynfekować ręce, szczególnie po bezpośrednim kontakcie z chorymi ludźmi lub ich otoczeniem;
– unikać bliskiego kontaktu z żywymi lub martwymi zwierzętami;
– podróżni z objawami ostrego zakażenia dróg oddechowych powinni zachować higienę podczas kaszlu (utrzymywać dystans, zakrywać usta i nos).

Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego dla podróżnych planujących podróż do Wuhan w Chinach znaleźć można TUTAJ.

Ponadto, ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni wybierający się w tamte rejony powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Czytaj też:

Warszawski ratusz ws. koronawirusa: miejsca dla 160 osób

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone